Gyorsabb intézkedés kell
Gyorsabb és hatékonyabb intézkedéseket sürget a Fidesz a foglalkoztatási, illetve szociális nehézségek enyhítése érdekében - ezt Soltész Miklós, az országgyűlés ifjúsági, szociális és családügyi bizottságának ellenzéki alelnöke mondta sajtótájékoztatón a
2009. január 27. kedd 14:50 - Hírextra
A Fidesz-KDNP politikusa szerint a kormány későn hozta meg a pénzügyi-gazdasági válság miatti intézkedéseit, s az elengedhetetlen segítségadás ráadásul rendkívül lassú.
Minél előbbi adó- és járulék-csökkentésre van szükség a gazdasági stabilitás, illetve a növekedési remény megteremtéséhez - mondta.
Soltész Miklós ugyancsak sürgette a mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatását, s ehhez - mint közölte - az európai uniós forrásokat is át kellene alakítani. Az eddigi 4-5 százalékos részesedéssel szemben a vállalkozásokhoz a források 30 százalékát kellene juttatni.
Fontosnak tartotta a magyar termékek nagyobb védelmét is, azt, hogy elsőbbséget élvezzenek a hazai piacon a forgalmazóknál.
Végül a családi csődvédelem kérdésének megoldásáról szólt, kiemelve, sok munkahely került veszélybe, s ez "egyenes út a családok lecsúszásához, amit meg kell akadályozni".
Czomba Sándor, a Fidesz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei egyéni országgyűlési képviselője szerint a kormányzati intézkedések lassúságát bizonyítja, hogy a gazdaság megsegítésére bejelentett 100 milliárd forintos támogatási csomagból még csak egy pályázatot írták ki, 6 milliárdos értékben.
"Ha erre valamelyik gazdasági szereplő most pályázik, jó esetben is április végén, május elején jut pénzhez, ami félő, hogy elkésett lesz" - jegyezte meg.
Különösen sürgetőnek tartotta "az azonnali beavatkozást" a bajban lévő szabolcsi vállalkozások esetében, hiszen - mint elmondta - a térségben 10 százalékkal nőtt december végéig a munkanélküliség, több mint 56 ezer az álláskeresők száma.
Lipők Sándor Kemecse polgármestere az önkormányzatok nehéz helyzetéről szólt, hangsúlyozva, hogy januártól a korábbi 10 százalék helyett 20 százalék saját forrást kell előteremteniük a helyhatóságoknak a szociális segélyezéshez. Az 5100 lakosú kisvárosban jelenleg csaknem 300-an kapnak segélyt, s a számuk várhatóan 30 százalékkal nő majd az idén a pénzügyi-gazdasági válság miatt.
Forrás: MTI