2024. november 28. - Stefánia

Az USA Magyarországgal tárgyal Guantanamóról

Megkezdődtek a magyar-amerikai tárgyalások a guantánamói foglyok jövőjéről: elvben Magyarország is fogadhat be egykori rabokat, konkrétumokról azonban még nem esett szó - mondta Szelestey Lajos külügyi szóvivő kedden az MTI-nek.
2009. február 17. kedd 21:19 -
A guantánamói foglyok befogadásával kapcsolatban Clint Williamson utazó nagykövet tárgyalt múlt pénteken Budapesten Várkonyi László szakállamtitkárral. A nem hivatalos, "puhatolózó" látogatáson az amerikai diplomatát Göncz Kinga külügyminiszter is fogadta - mondta a szóvivő.

A tárgyalásokon konkrétumokról nem esett szó, amerikai részről nem érkezett semmilyen felkérés, nem volt szó arról sem, hogy Magyarország hány foglyot tudna befogadni.

Az egykori rabok esetleges befogadásáról a magyar kormány azt követően dönt, hogy egyeztetett a parlamenti pártokkal, és mérlegeli a nemzetbiztonsági kockázatokat - tette hozzá.

Jan Krc, a budapesti amerikai nagykövetség sajtóattaséja megerősítette, hogy a nagykövet európai körútján érkezett Budapestre. A diplomata számos európai fővárosba ellátogatott.

A sajtóattasé részleteket nem árult el a tárgyalásokról. Mint mondta, az Egyesült Államok nem ad ki konkrétumokat a még zajló tárgyalásokról.

A pénteki első megbeszélést valószínűleg több is követi majd, egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy pontosan mikor kerül sor a következő tárgyalásra - tette hozzá.
Göncz Kinga külügyminiszter ezt követően az MTI-nek arról beszélt, hogy fontos a guantánamói fogolytábor felszámolása, Magyarország pedig nyitott arra, hogy megvizsgálja az egykori rabok befogadásának kérdését.

A Fidesz is fontosnak tartja a fogolytábor felszámolását, de - mint közleményükben jelezték - a párt szerint ennél sokkal fontosabb a magyar emberek biztonsága.

Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását, és a terrorizmussal gyanúsítottak kegyetlen módszerekkel történő kihallgatásának beszüntetését. Az elnök szakértői csapat felállítását is elrendelte, amelynek 30 napon belül javaslatot kell tennie a terrorizmussal gyanúsított emberek sorsára, elsősorban arra, hova kerüljenek a foglyok Guantánamo bezárásával.

Guantánamón jelenleg mintegy 250 embert tartanak elzárva a világtól. Sokuk már évek óta az amerikai börtöntábor lakója, néhányukat olyan módszerekkel vallatták, amelyek jogvédő csoportok szerint kínzással érnek fel.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását