2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Csökkenteni kell a bürokráciát

A helyhatósági rendszer tervezett átalakítása mindenekelőtt a bürokrácia, a hivatalok, a hivatalnokok és a helyi képviselők számának csökkentését szolgálja - közölte Gyenesei István önkormányzati miniszter kedden Nyíregyházán.
2009. február 24. kedd 14:37 - HírExtra
Az átszervezésnél nem a költségtakarékosság, hanem a hatékonyabb, demokratikusabb működés, az egyértelmű felelősségvállalás kialakítása a cél - mondta a sajtótájékoztatón a tárca vezetője.

Kiemelte, hogy a 3.194 önkormányzat 1.138 önálló hivatallal és 761 körjegyzőséggel működik, s ez igen magas szám, amit legalább egynegyedével, 1.500 alá indokolt csökkenteni.

A miniszter szerint joggal vetődik fel, hogy az 1.500 lélekszám alatti településen ne működjön önálló önkormányzati hivatal. A körjegyzőségek esetében pedig azt kellene elérni, hogy egy-egy ilyen szervezethez legalább 1.500 lakos tartozzon a társult településekről - tette hozzá, megjegyezve: "elgondolkodtató", hogy 500 lakos alatti településen főállású legyen-e a polgármester.

A helyi képviselők létszámának csökkentéséről Gyenesei István elmondta: jelenleg 25.941 közgyűlési tagja van az önkormányzati képviselő-testületeknek, ezt 46 százalékkal, 14.077-re szeretnék mérsékelni. Mint megjegyezte, ezzel a szakma által is támogatott elképzeléssel 8 milliárd forintot takaríthatnának meg az önkormányzatok. Kitért arra: tud olyan településről, ahol a képviselők nem vesznek fel tiszteletdíjat, s ezzel a helység évi 37 millió forintot spórol meg.

A tervezett csökkentés kapcsán a miniszter számokat is sorolt: 500 lakosig 3, 2 ezerig 5, míg 5 ezerig 6 lenne a képviselők száma. A nagyobb önkormányzatokra vonatkozóan a százezer lakos feletti Nyíregyháza példáját említette, ahol a közgyűlés tagjainak létszáma a jelenlegi 36 helyett 18 lenne, plusz egy fő: a megválasztott polgármester.

Gyenesei István kitért az önkormányzatok finanszírozására, azt hangoztatva: szó sincs arról, hogy az átalakítással felszabadult forrást elvonnák. "A megtakarított pénz ott marad a települések fejlesztésére" - mondta.

Az önkormányzati miniszter szólt még arról, hogy kedden Záhonyban találkozott a térség 16 településének polgármesterével, akikkel a különleges gazdasági övezet kialakításáról tárgyalt. Az Európai Unió támogatásával a közel 40 milliárdos fejlesztési program megvalósítása "kéznyújtásnyira került" - közölte, hozzátéve: az idén megkezdődnek konkrét beruházások a határváros környékén.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását