Eltérő vélemények a javaslatokról
Eltérően értékelik a Reformszövetség javaslatainak társadalmi rétegekre gyakorolt hatását a politológusok. Míg Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője szerint a csomagban a terheket megpróbálják szétteríteni, addig Magyar Kornélia, a Progr
2009. február 25. szerda 07:40 - HírExtra
Mráz Ágoston Sámuel szerint a testület a javaslatait úgy dolgozta ki, hogy a bevezetendő intézkedések hatásai a különböző társadalmi rétegeket egyaránt érintsék. Azzal, hogy szélesebb kört érnek el az intézkedések hatásai, mindenkire kevesebb teher juthat - mutatott rá. Mint fogalmazott, a csomag "stratégiai gondolata" a szétterítés. Példaként említette a vasút állami támogatásának a megvonását, ami várhatóan mindenki számára érzékelhető jegyáremeléssel járna.
Magyar Kornélia ezzel szemben úgy látja, hogy a Reformszövetség javaslatai elsősorban az alacsonyabb keresetűeket érintik hátrányosabban. Hozzátette ugyanakkor: hosszabb távon egy gazdaságilag gyorsabban fejlődő ország a legérzékenyebb rétegeket is idővel jobb helyzetbe hozza.
Mint fogalmazott, a politikai felelősséget nem viselő Reformszövetség a gazdaságilag szükséges szempontból kezeli a válság kérdését, nem foglalkozva a társadalom tűrőképességével. Véleménye szerint ezzel szemben a politikai felelősséget viselő kormánynak vegyítenie kell a szociálisan elviselhető és a gazdaságilag szükségszerű szempontokat.
Mráz Ágoston Sámuel úgy látja, hogy a Reformszövetség és a kormányfő csomagjának "társadalompolitikai irányában" és társadalmi következményeiben sok a hasonlóság, így például mindkettő különösen érzékenyen érinthetné a nyugdíjasokat és gyermekvédelmi támogatásban részesülőket.
Magyar Kornélia arra hívta fel a figyelmet, hogy gazdaságilag válságos időszakban megnő a társadalmi feszültség, ilyen körülmények között a szélsőséges eszmék is sokkal gyorsabban terjednek. Ha széles rétegek kerülnek kilátástalan helyzetbe, az megnöveli annak kockázatát, hogy az egyes társadalmi csoportok között kiéleződik a konfliktus.
Mráz Ágoston Sámuel arra a felvetésre, elképzelhető lehet-e Magyarországon a szlovákiaihoz hasonló éhséglázadás, azt mondta, a magyar társadalmat ma apátia jellemzi, az emberek így inkább kiábrándultak, mint felháborodottak. Ebből tehát nem következne éhséglázadás, ám egy kiszámíthatatlan "szikra" mindig okozhat robbanást. Mint mondta, ilyen szikra lehet egy botrány vagy egy bűncselekmény is.
Magyar Kornélia szerint nincs objektív és állandó tűréshatár. A társadalom "szociális toleranciája" nagyban függ az emberek pillanatnyi helyzetértékelésétől, attól, hogy a politikusok, illetve a kormányzat milyen hosszú távon kéri áldozatvállalásukat. Kitért arra is, hogy a tűrőképesség a politikai kultúrától is függ, így ha nagy az államra való támaszkodás igénye, mint Magyarországon, akkor az állam visszavonulását a társadalom nehezebben éli meg.
Arra a felvetésre, lehet-e az intézkedéscsomagot jól kommunikálni, Mráz Ágoston Sámuel azt mondta: kérdés, hogy a jelen helyzetben van-e még a jobb- és baloldali szakértőknek hitelessége.
Magyar Kornélia szerint a magyar társadalom alapvetően etatista, azaz nagyon rosszul tűri az állam szociális jellegű visszavonulását, ezért "politikailag szinte lehetetlen" jól kommunikálni a szükséges intézkedéseket a gazdasági válság közepette.
A közelgő EP-választásokkal összefüggésben úgy vélte, a gazdasági válság és a szükséges intézkedések eleve behatárolták a kormányzó MSZP esélyeit: rövid távon hiába nyer azon, hogy jól kezeli a válságot, hosszabb távon az emberek ezt nem jutalmazzák. Magyar Kornélia szerint az országgyűlési választásra vonatkozóan megalapozottan prognosztizálni nem lehet.
Mráz Ágoston Sámuel úgy látja, hogy a júniusi EP-választás igazi tétje az lehet, miként alakul a választói részvétel. A több mint egy év múlva esedékes országgyűlési választások kimenetelét pedig nagyban befolyásolja majd a válság alakulása, hogy sikerül-e túljutni a mélyponton, illetve, hogy kit tesznek felelőssé a rossz helyzetért, a kormányt vagy a teljes elitet - fűzte hozzá.
Forrás: MTI