2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Ötven éve forrongó Tibet

Ötven éve, 1959. március 10-én tört ki Tibetben felkelés a kínai uralom ellen. A Kínai Népköztársasághoz tartozó autonóm terület a Föld legnagyobb, 4900 méter átlagmagasságú magasföldje ("A világ teteje"), 1,22 millió négyzetkilométernyi területén 2,7 mil
2009. március 8. vasárnap 10:11 - HírExtra
Az elzárt területen sajátos civilizáció alakult ki, majd a VII. század elején létrejött az egységes királyság. A birodalom a XI. században széthullott, egy időre kínai, majd mongol uralom alá került. 1642-ben jött létre a teokratikus állam, amelyben a dalai lámák számítottak Tibet vezetőinek, bár a tényleges hatalmat külső vagy személyes okok miatt nem mindegyikük gyakorolhatta.

Tibet 1724-ben a kínai mandzsu dinasztia protektorátusa lett, majd 1904-ben Kína részének nyilvánították. Az 1911-es kínai forradalom után kimondta függetlenségét, de a második világháború idején a kínai Kuomintang-vezetés elérte, hogy elismerjék hatalmi előjogait a területre. Az igényt az 1949-ben kikiáltott Kínai Népköztársaság is fenntartotta: 1950-ben hadserege elözönlötte Tibetet, a 15 éves dalai láma, Tendzin Gyaco és 8000 fős hadserege nem volt képes ellenállásra.

1951. május 23-án Peking egy tibeti küldöttséggel 17 pontos dekrétumot íratott alá, amely kimondta: "A tibeti nép visszatér az anyaország, a Kínai Népköztársaság nagy családjának kebelére". A diktátum Tibetnek belső autonómiát adott, a dalai és a pancsen lámát a helyén hagyta. A valóságban két keleti tartományt kínai tartományokba tagoltak be, Tibetet Kínával összekötő utakat építettek, s egyre több kínai iskola és katonai helyőrség létesült.

Az egyre szegényebb, elnyomott Tibetben gerillaharc kezdődött, majd 1959. március 10-én felkelés robbant ki a kínai és kommunista uralom ellen. A lázadók csak napokig tarthatták magukat a túlerővel szemben: a harcok során 86 ezer ember meghalt, a dalai láma álruhában Indiába menekült. A kínai hatóságok az eseményeket úgy interpretálták, hogy a tibeti feudális elit lázadt fel a szolgák sorsán javító kommunista reformok ellen. Peking feloszlatta a tibeti kormányt, a dalai láma helyére Kína-barát riválisát, a pancsen lámát állították. A területet - amelyre nagyszámú kínai hadsereg vonult be - hermetikusan elzárták a külvilágtól, a vallásgyakorlást megtiltották, a 6000 templom és kolostor nagy része, felbecsülhetetlen értékű könyvtáraikkal együtt megsemmisült.

Tibet 1979 után megnyílt a turisták előtt, de az 1989-es Tienanmen téri dráma után újra lehullott a vasfüggöny. (Ebben az évben a dalai láma kapta a Nobel-békedíjat.) A színfalak mögött ma is folynak tárgyalások. A száműzetésben élő dalai láma már lemondott a függetlenségről, csak az autonómiát sürgeti, de Peking erről sem akar hallani és nacionalista szeparatizmusnak bélyegzi a nyelv- és vallásgyakorlás követelését. 2008 tavaszán, a felkelés 49. évfordulóján súlyos zavargások robbantak ki Lhászában, amelyet a biztonsági erők kemény kézzel vertek le, s ezután tiltakozó incidensek zavarták meg a pekingi olimpiai láng útját külföldön.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását