A távfűtés jövője
A távfűtés versenyképességét biztosító törvényi és fővárosi jogi háttérre van szükség - nyilatkozta Hock Zoltán (MDF) az MTI-nek csütörtökön annak kapcsán, hogy az alkotmánybíróság nemrég megsemmisítette Miskolc azon rendeletét, amelyben megtiltották a tá
2009. március 12. csütörtök 20:20 - HírExtra
Az MDF fővárosi frakcióvezetője elmondta: nem azt támogatják, hogy a társasházak leváljanak a távfűtési rendszerről, hanem azt, hogy tiszta, világos, elérhető árú szolgáltatást nyújtsanak a cégek. Elemi érdek ugyanis az, hogy a társasházak ne az egyedi jellegű fűtést válasszák, mivel ennek sokkal nagyobb a légszennyező káros anyag kibocsátása, mint a távfűtésnek. Természetes azonban az embereknek azon törekvése, amellyel az olcsóbb fűtési megoldást keresik - jegyezte meg. Hozzátette, hogy ezért olyan törvényi és fővárosi szabályozásra van szükség, hogy versenyképes legyen a távfűtés, az ajánlati ára olcsóbb legyen, mint az egyedi fűtésé, ez ugyanis közösségi érdek.
A politikus szerint növelhetik a távfűtés versenyképességét azzal, ha például a távfűtő művek nem sokkal drágábban jut a gázhoz, mint az egyedi fűtést használók. Segítséget jelentene az is, ha csökkentenék a távfűtés áfáját, vagy az úgynevezett zöld alapból támogatnák ezt a fűtési módot. A szén-monoxid kvóta eladásával jó üzletet kötött az ország, s a 100 milliárd forintos nagyságrendű bevételből preferálni lehetne a távfűtés versenyképességét. Ez esetben egyre többen csatlakoznának a távfűtési rendszerhez.
Hock Zoltán úgy véli, hogy az Alkotmánybíróság döntése alapján, a jogszerűséget tiszteletben tartva, a fővárosi önkormányzatnak módosítania kellene azt a rendeletét, amellyel gyakorlatilag megtiltja a Főtáv hálózatáról való leválást. Emlékeztetett arra a fura helyzetre is, miszerint egy lakótelepen több mint ezren leváltak a Főtáv hálózatáról, a cég azonban továbbra is számláz nekik az igénybe nem vett szolgáltatásért. A frakcióvezető leszögezte, hogy hatalmi eszközökkel nem lehet kényszeríteni az embereket arra, hogy önmaguk ellen döntsenek, a drágább szolgáltatást vegyék igénybe.
A közösségi érdek fontosságát hangsúlyozva a politikus kifejtette, hogy a közösség érdeke az, hogy különböző módon, eszközökkel terelje abba az irányba az embereket, hogy minél többen vegyék igénybe a távfűtést. Hosszú távon, a jövőnk érdekében ugyanis az a kifizetődőbb, ha minél több lakás csatlakozik egy kéményre - mondta.
Forrás: MTI