Megtörhet a legendás magyar orvosképzés
Kilenc év hűségre kötelezné a rezidenseket az egészségügyi tárca. Az érdekvédők szerint ez az elképzelés ellehetetlenítené az utánpótlást, egy friss felmérésük szerint a hallgatók többsége külföldre menne - írta a szerdai Népszabadság.
2009. március 18. szerda 06:53 - HírExtra
Az államilag finanszírozott központi gyakornoki létszám a mostani 100-ról tíz százalékra csökkenne, vagyis minden tizedik rezidens képzését állná a költségvetés. Évente 85 orvosjelöltét. Ezt a keretet lényegében ki is merítené a háziorvosok képzése, amit kötelezően állami keretből kell megoldani - mondta lapnak Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke.
A rezidensszövetség egy belső felmérést is készített, hogy megtudják, miként reagálnának az érintettek a változásokra. Kiderült, hogy az első körben elkészült kérdőív alapján a hűségnyilatkozatot a megkérdezettek alig több mint két százaléka írná alá, döntő többségük külföldre menne, vagy inkább elhagyná az orvosi pályát.
A felmérés készítői kíváncsiak voltak arra is, hogy vajon kimennének-e külföldre a rezidensek akkor, ha itthon a kezdő orvosi fizetések nettó 200 ezer, a szakorvosi fizetések pedig nettó 400 ezer forintnál kezdődnének. Ez, úgy tűnik, már itthon tartaná a pályakezdőket - olvasható a Népszabadságban.
Forrás: MTI