2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Izrael keze messzire elér

Szudánban bombáztak rommá egy fegyverszállító konvojt. Az eset pikantériája, hogy a támadó nagy valószínűséggel Izrael volt, és az Iránból Gázába tartó fegyverszállítmány volt a célpont. Meddig mehet el Izrael?
2009. március 27. péntek 20:29 - Pásztor Balázs
Bombázás Szudánban

Ha valaki tisztában van a szudáni helyzettel, akkor az manapság Hassan Ahmad al-Bashir elnök nevét már jól ismerheti. Ugyanis miután a Hágai Nemzetközi Bíróság több vádpontban bűnösnek találta az elnököt és nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene, Bashir - ennek dacára - afrikai körutat jár be: Eritrea és Egyiptom után Líbiába is ellátogatott. Valamint kitessékelte a nemzetközi segélyszervezeteket Darfúrból, aminek hatására a teljes térség összeomolhat. De van más is.

Még januárban, az egyiptomi határ közelében, két felségjel nélküli vadászgép porig bombázott egy fegyvercsempész konvojt, 39 ember halálát okozva - és egyetlen, etiópiai túlélőt hátrahagyva. Az egyik megszólaló helyi politikus szerint, az eset már régóta nyílt titok volt, ugyanis nomád arab törzsek vitték el a testeket a legközelebbi településig.

A fegyverek minden bizonnyal Iránból indultak, és Eritreán, majd Szudánon keresztül Egyiptomba, onnan pedig a Gázai övezetbe vándorolt volna, egyenesen a Hámászhoz. Az útvonal annyira nyilvánvaló, hogy egy másik, neve elhallgatását kérő helyi politikus nyilatkozta szerint „mindenki tudja hogy erre szállítják a fegyvereket”.

Ki volt a tettes?

Izraeli légi bravúr
A szudáni támadás precíz és diszkrét kivitelezettsége is az izraeli légierőre vall. Az IAF pilótái már a '48-as függetlenségi háborúban, különleges vaskampókat szereltek a leszuperált angol és német vadászgépekre, majd nekirepülve az alacsonyan fekvő, ellenséges kommunikációs drótokra, szószerint leakasztották azokat. A szudáni támadáskor összesen 3-4 arab ország radarrendszerét kellett lóvá tenni, ez csak úgy sikerülhet ha a gépek hatalmas kerülőkkel, éjszaka repülnek, veszélyesen földközelben... Izrael a nagy távolságú, bonyolult légiakciók rekordere is, amikor az ugandai Entebében túszul ejtett utasokért "mentek", csaknem 4 ezer kilométert repültek tankolás nélkül az éj leple alatt, teljes rádiócsendben, szinte teljesen vakon. A szír radarok sem jeleztek sem tavaly, sem évtizedekkel korábban, amikor "ismeretlen gépek" bombázták földig az épülő atomreaktort Damaszkusztól nem messze...
Az, hogy az eset most látott nyilvánosságot, nem véletlen. Bár Izrael sem tagadni, sem megerősíteni nem volt hajlandó, hogy a két gépet ő küldte volna, a leköszönő Ehud Olmert miniszterelnök szerdai beszéde egy beismerő vallomással is felér. ”Fellépünk mindenhol, ahol lecsaphatunk a terrorizmus infrastruktúrájára - közeli helyeken, távolabbi helyeken, mindenhol ahol szükséges.” Azt is kifejtette Olmert, hogy bár tényeket nem fog sorolni, de mindenkinek a fantáziájára bízza, hogy ez mit jelent. Valamit hozzátette: Akiknek tudniuk kell, azok tudják mit értünk ez alatt - és nincs olyan hely, ahol Izrael ne lépne akcióba.

Bár szudáni illetékesek próbálkoztak gyenge kifogásokkal - úgy minthogy a két gép a Dzsibutin felállított nemzetközi légibázisról jött, vagy hogy nem fegyverek, hanem 800 ember utazott a konvojban - azoknak semmiféle alapjuk nem volt. Amerika nem csak tagadja bármiféle közét az akcióhoz, de egyes lapok meg is írják azt, ami az izraeli újságok tényként kezelnek: Izrael keze van a dologban.

Következmények

Az akció mindenképpen üzenet Iránnak: Izrael a hátárától 1400 kilométerre, egy idegen ország területén sem rest katonai akciókat végrehajtani. Szudán Egyiptommal egyeztetve, a szükséges információkat összegyűjtve akar majd válaszlépést tenni, de az valószínűleg nem lesz több egy diplomáciai anyázásnál. Azonban az esemény komolyabban befolyásolhatja a május elejére tervezett - többek közt Amerika, Izrael, Anglia és Franciaország részvételével tartott - nemzetközi konferenciát, amit az iráni-gázai fegyvercsempészet felszámolása miatt hívtak össze.

Bár Amerika és Izrael már régóta próbálja felszámolni az egyiptomi-gázai határnál húzódó fegyvercsempész alagutakat - amikben Egyiptom is segédkezik -, az üzlet annyira jövedelmező, hogy az eddigi erőfeszítések nem mutattak túl sok eredményt. Az egy héttel ezelőtti, londoni konferencián elfogadott tervezetnek - amely értelmében a fegyvercsempészetben csak áthaladási útvonalként használt országokat bírnák rá a tevékenység megállítására - még nem volt ideje kibontakozni.

Az ügy nemcsak a régióban kelt hullámokat, hanem világviszonylatban is: gátat vethet az amerikai-iráni békepróbálkozásoknak. Minden esetre a támadás felveti a kérdést, meddig mehet el Izrael - vagy akár egy másik ország - büntetlenül? Tényleg idegen országok területén bombázhat kényére-kedvére? Szudán miért nem tesz semmit a fegyverkereskedelem megállítása érdekében? (lehet nem véletlenül szerepel Amerika azon listáján, akik a terrorizmus támogatják.) A válaszok - mint általában - egyelőre késnek.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását