Petíció a tanév folytathatóságáért
Petíciót nyújtott be az oktatási minisztériumnak a Tizenkét Karátos Magániskola vezetősége a működési engedély hiánya miatt tanév közben bezárt intézmény megmentése érdekében pénteken Budapesten.
2009. március 27. péntek 14:42 - HírExtra
Körülbelül száz szülő, volt és jelenlegi diák, valamint támogató tüntetett a fővárosi iskola megszüntetése miatt egy órán keresztül a minisztérium épülete előtt, a többi között "Miért tanév közben?", "Védtelen gyermekjog", "Mi miről tehetünk?" feliratú táblákkal.
A petíciót a szaktárca képviseletében Kozma László főtanácsos vette át, aki annyit mondott: tanulmányozzák a dokumentumot, egyébiránt minden, az üggyel kapcsolatos információ megtalálható az Oktatási Hivatal (OH) honlapján.
Az iskola vezetői azt kérik: a hatóság haladéktalanul vonja vissza az intézményt megszüntető, álláspontjuk szerint jogsértő határozatot, és utalja át a szeptember óta "visszatartott" állami normatívát, a kamatokkal együtt. Ellenkező esetben kártérítést követelnek és nemzetközi fórumok elé viszik az ügyet.
A petíciót Marossy Endre ügyvezető igazgató olvasta fel, aki hangsúlyozta: "jogilag és erkölcsileg is megdönthetetlenül igazunk van", mert sérült a törvény előtti egyenlőség elve.
Az OH hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t: a XII. kerületi önkormányzat tavaly áprilisban elutasította az iskola Istenhegy úti épületére vonatkozó, irodai helyett oktatási rendeltetésről szóló változtatási kérelmet, és felszólította az intézményt, hogy szüntesse be ott az oktatást. Mindkét határozat másodfokon, augusztusban emelkedett jogerőre.
A Főpolgármesteri Hivatal 2008. szeptember 1-jei hatállyal visszavonta az intézmény működési engedélyét és törölte azt a nyilvántartásából. Az iskola azonban a határozatot csak szeptember 25-én kapta meg, amikor már megkezdődött a tanév.
Az oktatási intézmény vitatja a határozatokat kiadó hivatalok illetékességét és az eljárás jogszerűségét. Tiltakozásképpen hétfőn éhségsztrájkba kezdett hat szülő, akiknek a képviseletében Fekete Józsefné a tüntetésen elmondta: a sztrájkot addig folytatják, míg az egészségük nem károsul. "Nincs más lehetőségünk" - tette hozzá.
"Nem érdekel, hogy az igazgató hibázott, hogy nem tájékoztatott, a hivatal eljárása nem humánus, nem gyerekcentrikus és jogellenes" - kiabálta egy szülő a demonstráción. A szülők azt is sérelmezik, hogy az idén végzős diákokat pár héttel az érettségi előtt osztályozó vizsgára kötelezi a fogadó iskola.
Az intézmény február 4-étől jogerős törlésével 155 diáknak kell iskolát váltania, köztük speciális nevelési igényűeknek és aránylag sok, 46 érettségizőnek. Marossy Endre tájékoztatása szerint a végzős évfolyamon kívül a többi diák egy másik iskolával magántanulói jogviszonyban áll, de továbbra is náluk tanul.
Forrás: MTI