Reformszövetség: Magyarországnak hatalmas tartalékai vannak
A Reformszövetség tagjai nem adják fel. Programjukat a kormány és a Fidesz is lesöpörte az asztalról, de ők továbbra is igyekeznek minél több emberhez eljuttatni: programra van szüksége az országnak, mégpedig azonnal.
2009. március 28. szombat 08:56 - Kesjár Norbert
Reformszövetség
A Reformszövetséget 2008. november 11-én alakították meg az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselt kilenc munkaadói szervezet vezetői, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és a Magyar Tudományos Akadémia volt és jelenlegi elnökei. Az alapítók hangsúlyozták, hogy pártoktól független javaslattevő és tanácsadó szövetséget alapítottak, melynek célja, hogy olyan terveket dolgozzon ki, melyek segítségével hazánk felzárkózhat az Európai Unió átlagához. A kidolgozandó tervek kiterjednek a konvergencia program folytatásának módjára, az euró bevezetésének menetrendjére és módjára, a versenyképesség javításának módszereire, az adó- és foglalkoztatáspolitikára, a költségvetés egyensúlyát megőrző reformok alapelveire. Mindezeken kívül az alapító tagok továbbá külön kiemelték a nyugdíjreform szükségességét (a nyugdíjkorhatár újragondolásának elkerülhetetlenségét) és az alanyi jogú szociális juttatások felülvizsgálatát.
Forrás: www.reformszovetseg.hu
Hatalmas előkészítő munka eredményeképp született meg február 21-én a Reformszövetség gazdasági programja.
A részletesen kidolgozott tervet természetesen bemutatták a kormány és a Fidesz vezetőinek is. Ők azonban – bár eltérő okok miatt – elvetették a koncepciót. Ennek ellenére az mégis az országgyűlés elé került, bár azt még mindig csak a két kis ellenzéki párt – az SZDSZ és az MDF – támogatja.
A kiindulási alapok
A Reformszövetség tagjai a munka kezdetén egyetértettek abban, hogy hazánk évek óta dermedtségben él és képtelen megfelelően reagálni a jelenlegi világgazdasági válság hatásaira is. Szerintük hazánk a válságra eddig csak tünetkezelő, időleges válaszokat adott. A Reformszövetség ezen kíván változtatni.
A reformjavaslatok kidolgozásába a szervezet elismert szakembereket kíván bevonni. A költségeket a tagszervezetek elkülönített alapjából, illetve szükség esetén alapító tagok magántőkéjéből finanszírozzák. A Reformszövetség gazdasági hátterének biztosítását Demján Sándor vállalta magára. A szervezet képviselői hangsúlyozták: a politika képviselőitől nem kívánnak anyagi támogatást elfogadni, így kormányzati támogatásra sem tartanak igényt. A Reformszövetséget a függetleníteni akarják a politikai befolyás minden formájától.
A szervezet tagjai tisztában vannak vele, hogy a Reformszövetség által javasolt szigorúbb költségvetési politika rövidtávon több konfliktust okoz, de biztosak benne, hogy hosszú távon sokkal vaskosabb társadalmi konfliktusok elkerüléséhez járul hozzá.
Utalva a kormányfő – parlamenti szezonkezdetkor bejelentett – programjára megjegyezték: „a túlzottan elaprózott, kicsi lépéseknek is dermesztő hatása lehet társadalmilag, és olyan pályára állítja az országot, ami még nagyobb társadalmi kockázatokkal jár”.
A gazdaság fundamentális problémái és az alapvető célok
Vélemények a programról
Gyurcsány Ferenc szerint: „imponáló a Reformszövetség gazdaságpolitikai csomagja, de javaslataik társadalmi hatása időnként dermesztő”. A Fidesz elnöke, Orbán Viktor is nemet mondott rá: „Mi már más dimenzióban gondolkodunk, mint a válságkezelő anyagok, amelyeknek egyik mintapéldánya az a dokumentum, amelyet most a Reformszövetség bocsátott országos vitára. Tehát nem megjavítani kell a mostani gazdaságot, hanem újat kell építeni”.
Forrás: mti
A minap a budapesti Corvinus Egyetem Rajk László Szakkollégiumának vendége volt a Reformszövetség három tagja: Vizi E. Szilveszter, Békesi László és – részben házigazdaként – Chikán Attila.
Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke szerint a válság eredendő oka a világban meglévő bizalomhiány. Az USA-ban is bizalomveszteség miatt alakult ki a pénzügyi válság. Magyarország nagyon rossz helyen áll a bizalom-index tekintetében: 2002-ben még a 29. helyen álltunk, 2008-ra már a 62. helyre csúsztunk vissza a World Economic Fórum rangsora alapján.
Békesi László volt pénzügyminiszter szerint a magyar gazdaság tartós teljesítményhiánnyal küzd. A volt miniszter szerint ennek a következők az okai: a versenyképesség romlása, a termelékenység alacsony szintje, a foglalkoztatás alacsony szintje, az ország kedvezőtlen demográfiai struktúrája, az állam túldimenzionáltsága (azaz a nagymértékű állami újraelosztás). Ehhez jönnek még az elmúlt időszak gazdaságpolitikai hibái (például az ország túlzottan nagy devizakitettsége és az ikerdeficit magas szintje).
A közgazdász szerint együtt kell menedzselni a magyar gazdaság hibáit és a világgazdasági válság hatásait. Ma azonban olyan rendkívüli helyzetben vagyunk, hogy Magyarországon a klasszikus válságkezelési eszközök nem alkalmazhatóak.
Békesi megjelölte az ország előtt álló feladatokat (amelyeket 2009 és 2013 között kellene végrehajtani). Eszerint a rövidtávon a pénzügyi összeomlás megakadályozása, középtávon viszont a versenyképes gazdaság létrehozása az elérendő cél. Ez pedig a következőket jelenti: kiadáscsökkentés, hiánycsökkentés és adó- és járulékcsökkentés és az euró bevezetése.
Mi tegyünk?
Békesi szerint az állam feladatait mérsékelni kell, az állami kötelezettségek radikális felülvizsgálata szükséges. Ez négy területen szükséges: az állam működési kiadásai, a széleskörű szociális transzferek (elsősorban az alanyi jogú támogatások), a gazdasági támogatások (az állami vállalatok finanszírozása) és a költségvetés hatalmas finanszírozási felárának csökkentése (amit elsősorban a bizalom visszaszerzésével lehet elérni).
A Reformszövetség úgy számol, hogy évente a GDP 10 százalékát is elérheti a megtakarítás. Ez kb. 2600 milliárd forint, amelynek 2 százalékát a hiánycsökkentésre, 8 százalékát pedig adó- és járulékcsökkentésre fordítanák.
Chikán Attila volt gazdasági miniszter szerint a célok csak úgy valósulhatnak meg, ha a reálgazdaság fejlesztését helyezik előtérbe. Ezt Chikán szerint úgy lehet elérni, hogy növeljük a foglalkoztatást és a termelékenységet. Mindezek előfeltétele pedig az adó- és járulékcsökkentés.
Chikán úgy látja, hogy a reálgazdaság fejlesztésének négy eleme van. A legfontosabb a foglalkoztatás javítása (ez elsősorban négy veszélyeztetett személyi körre vonatkozik: a szülőképes korban lévő nők, a 40 év feletti férfiak, a legalacsonyabb képzettségű emberek és a leghátrányosabb kistérségekben élők). Ehhez kapcsolódik a kis- és középvállalkozások támogatása (azon belül is a járulékok és a bürokrácia csökkentése).
A harmadik terület az innováció, azaz a kutatás és a fejlesztés – jelenleginél sokkal intenzívebb – támogatása. A negyedik terület pedig a közlekedés és a logisztika fejlesztése; utóbbi már most is a GDP jelentős részét termeli.
Megvalósulhat?
Annak ellenére, hogy már a parlament is tárgyalja a javaslatokat, igen csekély az esélye rá, hogy „élő program” legyen belőle.
A Reformszövetség tagjai szerint javaslataik megvalósulása azért nem talált eddig kellő politikai támogatásra, mert az ország vezető politikusai ragaszkodnak a megmerevedett struktúrákhoz. A magyar gazdaságot pedig csak úgy lehet racionalizálni, hogy költséghatékonyabbá tesszük.
Békesi szerint csak határozott akarattal lehet végigvinni ezt a programot, s ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy a rendszerváltás óta mindössze egyszer volt ez meg, amikor a „kedves bajuszos barátom végigment az országon, mint egy tank és rendbe tette a dolgokat”.
Vizi E. Szilveszter szerint az országban most is hatalmas tartalékok vannak, „csak” társadalmi összefogásra lenne szükség és a bizalmat kellene a kormánynak megszerezni.
Bárhogy is alakulnak a dolgok a jövőben, bárki is alakíthat kormányt, legkésőbb 2010. március végére eldől minden: akkor jár le ugyanis az IMF-hitelkeret.