Fertőzések okozhatják a gyerekkori leukémiát
A brit Rákkutató Intézet kutatói tanulmányukban leírják a folyamatot, ahogyan szokványos fertőzések kiválthatják a gyerekkori leukémiát.
2009. április 1. szerda 21:35 - HírExtra
Azonosítottak egy fehérjét, amelyet a szervezet a fertőzésekre adott válaszként termel, és amely elindítja a betegség kifejlődését - írja a Journal of Clinical Investigation című szaklapban megjelent tanulmány alapján a BBC hírportálja. Ez a molekula egy átalakító növekedési faktor (TGF), amely befolyásolja egyes sejttípusok osztódását és átalakulását: a rákmegelőző őssejtek sokszorozódását is kiváltja a kutatók szerint.
Korábbi kutatások már azonosítottak egy méhben lezajló genetikai mutációt, két gén egybeolvadását, amely a leukémia-elősejtek képződéséért felelős. Ezek a sejtek aztán a csontvelőben növekszenek, időzített bombaként akár 15 évig is várakoznak a testben.
Az eddigi adatok szerint minden századik újszülöttben lehet jelen a mutáció, de csak szintén minden századiknál fejlődik ki leukémia. Ez azt jelzi, hogy a sejtek teljes átalakulásához ráksejtekké kell még valamely független tényező is, amely elindítja a változást.
A mostani tanulmány szerint a fertőzésre adott TGF-termelődés lehet ez a kiváltó tényező. A fehérje nagymértékben gyorsítja a rákmegelőző sejtek szaporodását, ezért növeli annak esélyét, hogy azok egy része tovább károsodik, és leukémia fejlődik ki.
Mel Greaves, a kutatócsoport tagja úgy véli, ezek után megállapíthatják, hogy a fertőzésre adott szokatlan immunválasz miként vezet leukémiához, így lehetségessé válhatnak olyan megelőző intézkedések, mint a védőoltások alkalmazása.
Forrás: MTI