Százalékok Bajnai fejében
A kormányzati válságkezelő csomag azzal számol, hogy az idén 5,5-6 százalékos lehet a gazdaság visszaesése. Az MTI értesülései szerint ezt Bajnai Gordon miniszterelnök el is mondta abban a prezentációban, amelyet előbb az SZDSZ, azt követően pedig az MSZP frakciójának tartott csütörtökön.
2009. április 16. csütörtök 19:17 - HírExtra
A kormányfő előadásában ismertette a jelenlegi helyzetet, a szükséges intézkedéseket, illetve a válságkezelő program várható következményeit.
A kormánynak a lassú növekedés mellett a költségvetési egyensúlytalansággal, valamint a bizalomhiánnyal is meg kell küzdenie - tartalmazta az MTI információ szerint a Bajnai-prezentáció.
Ezek leküzdésére komplex intézkedéscsomagra van szükség - rögzíti a válságkezelő lépéseket tartalmazó dokumentum.
A lépések között szerepelnek az "erős, emblematikus megszorítások", amelyek a Gyurcsány-kormány által elfogadott februári csomaggal együtt idén 400 milliárd, jövőre pedig 900 milliárd forintos kiadáscsökkentést jelentenek.
Ezek azok a közszférát, a nyugdíj- és a szociális rendszert érintő lépések, amelyek meghozatalát aláírásukkal támogattak a liberális és szocialista képviselők.
A kormány előtt álló feladat, hogy a gazdasági növekedést kevéssé fenyegető, gyorsan realizálható megszorításokat hajtson végre. Ezzel párhuzamosan a kabinetnek olyan lépéseket kell megtennie, amelyek enyhítik a válság hatásait, és javítják a leginkább érintett társadalmi csoportok helyzetét. A kormány csak úgy tud kitörni az "ördögi körből", ha a rendelkezésre álló (EU, IMF) forrásokat a lehető legnagyobb gazdasági szorzóhatású, leggyorsabb hatású programokra költi - tartalmazza az MTI információi szerint egyebek mellett a programterv.
Vissza kell fogni a növekedést akadályozó állami tevékenységeket, és ösztönzőbb adó- és támogatási rendszert kell kialakítani - derül ki az előadásból.A bizalomhiány visszaszerzésének eszköze egyek mellett - az előadás szerint - a kommunikáció, illetve a széleskörű társadalmi együttműködés.
A kabinet tervei szerint a rövid távú válságkezelésnek ki kell terjednie a pénzügyi rendszer stabilizálására, a gazdasági válság hatásainak enyhítésére, a munkahelyek megőrzésére, valamint az uniós források felhasználásának gyorsítására.
Az állami intézkedések mellett a kormányzat "szolidaritást" vár el a vagyonosoktól és a politikától is. Előbbiek esetében felveti a vagyonadó bevezetését, és azt, hogy 2010. december 31-ig fenntartaná a magánszemélyek különadóját.
Az MTI információi szerint a kabinet úgy számol, hogy az egyensúlyteremtő intézkedések révén az ország teljesíti az IMF-szerződésben vállalt kötelezettségeit. Emellett a program tartósan csökkenő pályára állítja az államadóságot; eszerint a 2008 végén lehívott IMF-hitelt 2012-ben lehet teljes egészében visszafizetni.
A válságkezelő program eredménye lehet az is, hogy rövid távon is javul az államháztartási egyenleg, illetve a szerkezeti reformok elindításával a gazdaság növekedésnek indulhat. A számítások szerint 2010-ben még 0,6 százalékos lehet a recesszió, de 2011-ben már 2,6 százalékot is elérhet a gazdasági növekedés.
Az MTI információ szerint az új kormány első hivatalos pénteki ülésén ennél részletesebb programot tárgyal már meg, amelyet a vasárnapi kormányülésen a tervek szerint el is fogadnak.Bajnai Gordon keddi parlamenti beszédében azt mondta: még a héten nyilvánosságra hozzák a válságkezelő programot.
Forrás: MTI