Terroristák Magyarországon
Amit eddig csak sejtettünk, az most már hivatalosan is létezik. A Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője ugyanis megerősítette: "Magyarországon vannak személyek, akik készek politikai terrorcselekmények elkövetésére". De kik is ők valójában?
2009. április 27. hétfő 07:19 - Kesjár Norbert
Durva esetek
A modern, demokratikus Magyarország történetében még nem fordult elő, hogy politikai indíttatású terrorcselekményeket kövessenek el. Az elmúlt néhány évben azonban jelentősen megnőttek
a politikusok ingatlanai, vagyontárgyai elleni támadások.
Azt már sajnos megszokhattuk, hogy egyes politikusok minden vagyontárgyaikat ért támadás, vagy a személyüket fenyegető levelek miatt
előszeretettel riogatnak terrorveszéllyel. Ezek valóságalapját azonban eddig még nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítaniuk a hatóságoknak. Emlékezhetünk rá, hogy például egy pár esetet a Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg nevű csoport vállalt magára, viszont a csoport létével kapcsolatban semmilyen konkrétumot nem sikerült eddig feltárni.
S mivel ezek az esetek kiemelt nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, ezért még azok a szervek, személyek sem nyilatkozhatnak róluk, akik már a szükséges információk birtokában vannak (illetve lehetnek).
Szervezett csoportokról van szó?
Magyarok Nyilai
Az eddig jóformán csak fantomszervezetként ismert Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg már eddig is több cselekményért vállalta a felelősséget. Interneten elismerték Csintalan Sándor, a Hír TV műsorvezetőjének megverését, illetve Avarkeszi Dezső MSZP-s, Kóka János SZDSZ-es képviselő és Szilvásy Györy volt miniszter ingatlana elleni támadást is. A szervezet magára vállalta
az egyik jegyirodában történt gyújtogatást is, illetve a IX. kerületi időközi országgyűlési választás előtt pedig az ő nevükben kapott halálos fenyegetést John Emese SZDSZ-es képviselőjelölt is, aki ezért visszalépett. utóbb visszalépő SZDSZ-es jelölt.
Forrás: mti.
Az eredendő és a legnagyobb közfigyelmet kapó esetként a 2006 őszi
MTV-ostromot szokták emlegetni. S ezt követték a későbbiekben a különböző politikusok és a szocialista párt ingatlanai ellen támadások, az autófelgyújtások, illetve a
fehér port tartalmazó fenyegető levelek.
Az elkövetők többnyire nem "magányos harcosok", hanem kisebb létszámú, szervezett csoportok. Fegyveresen, illetve felfegyverkezve követik el a bűncselekményeket, amelyek megszervezésében nagy segítégükre vannak a modern többegkommunikációs eszközök, elsősorban az internet is (több radikális honlap is "toboroz" elkövetőket, s szinte már-már természetes, hogy a Magyarok Nyilainak is van honlapja).
Az illetékes hatóságok (rendőrség, Nemzetbiztonsági Hivatal, Nemzeti Nyomozó Iroda) ezeket az eseményeket nem tudták előre jelezni, sőt az elkövetőket egyik alkalommal sem sikerült elkapni, egészen idáig. A közelmúltban ugyanis végre elfogták egy radikális csoport négy tagját, akik a feltételezések szerint egy merényletre készültek.
A múlt héten
őrizetbe vett négy ember egyike – a feltételezések szerint – Ecsődi László szocialista országgyűlési képviselő házát akarta felrobbantani, különösen nagy pusztító erejű eszközzel, ami terrorista cselekmény előkészületeire utal. A feltételezések szerint ugyanez a személy még 2007 decemberében lövéseket adott le Hiller István oktatási és kulturális miniszter házára.
Meg akarják dönteni az államot
Mindeddig csak néhány feltételezéssel szolgáltak a hatóságok, nemrég viszont hivatalosan is megerősítették az eddigi összeesküvés-elméletek egy részét.
„Magyarországon vannak olyan személyek – bár mindössze néhány tucat ember –, akik készek politikai terrorcselekmények elkövetésére” – nyilatkozta nemrég a Népszabadságnak a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója, Laborc Sándor.
„A titkosszolgálat információi szerint vannak olyan személyek, akik készek erőszakosan fellépni a demokratikus államrend megdöntésére, és vannak olyanok, akik belesodródnának efféle akcióba” – mondta a főigazgató.
Az NBH vezetője szerint azonban a korábbi évekhez képest mára már stabilizálódott a helyzet. Laborc elmondása szerint mára a radikális csoportok társadalmi és politikai támogatottsága csökkenő tendenciát mutat a 2006 őszi eseményekhez képest, vagyis a korábbi időszakhoz képest stabilizálódott a helyzet.
Laborc ezt annak tudja be, hogy a hatóságok is felkészültebbek lettek:
„A szolgálat átszervezése után már születtek bizonyos eredmények. Például tavaly október 23-án vagy az idén március 15-én nem voltak a korábbiakhoz hasonló rendbontások. A felderítés sikere volt például, hogy egy
csőbombáról nem akkor szereztek tudomást, amikor robban, hanem már korábban megtalálták egy kocsiban”.
„Némi egyszerűsítéssel: amit korábban csak sejtettek, ma már tudható” – fogalmazott Laborc, majd így folytatta: „a magukat a Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereghez tartozónak valló négy személy elfogása épp e tudás eredménye. Magyarországon egyébként még nem volt példa arra, hogy
sejtszerűen szerveződő radikális csoportot vagy ehhez tartozó személyt politikai célú terrorcselekmények előkészítésével gyanúsítsanak”.
„A négy ember őrizetbe vétele után alig néhány nappal megrongáltak néhány pártirodát, ami arra utalhat, hogy lehet még néhány más hasonló csapat. Több forgatókönyv létezhet. Például olyan látszatot igyekeznek kelteni, hogy az elfogott személyek ártatlanok. De az sem zárható ki, hogy valaki kedvet kapott hasonló akció elkövetéséhez: ezt a szakemberek másolási effektusnak nevezik. Az is elképzelhető, hogy valóban működnek más sejtek” – elemezte a helyzetet a főigazgató, majd még hozzátette, hogy ők „ennél többet tudnak, ám az már a nyílt büntetőeljárás lefolytatására jogosult hatóságokon múlik, hogy milyen konkrét intézkedéseket tesznek”.
lehet harcolni!!! Szemet szemert!! 2006 okt.23!
Nincs elfelejtve!
es nem lesz soha!! Az orszag 60% kommunista,haza
arulo! Hulye AVH csinalja a bazari-majmot!!! Itt
elegedetlen Magyarok vannak,nem terroristak!
Ez most jol jott a komcsiknak! Majd a terrorizmus
"nev"alatt behoznak kulfoldi katonai segitseget!
Remellem lesz egy fegyveres forradalom!!!!