A szúnyoglárvák még az űrben is kibírják
Egy év világűri tartózkodást követően életképesek maradnak a szúnyoglárvák - számoltak be orosz kutatók.
2009. április 28. kedd 10:44 - HírExtra
"A kutatások kimutatták, hogy a lárvák túlélték a kinttartózkodást, és teljes anyagcseréjük helyreállt a visszatérést követően" - nyilatkozta Natalja Novikova, az Orosz Tudományos Akadémia vezető mikrobiológusa.
Ugyanakkor cáfolta azokat a korábbi híreket, amelyek szerint az ISS külső borításán a kifejlett szúnyogok is túlélték volna az űrben való tartózkodást.
"Ezek módfelett érdekes rovarok, lárváik kibírják a radioaktív sugárzást, az alkoholt és a mínusz 270 és plusz 106 Celsius fok közötti hőmérsékletingadozásokat" - mondta Novikova. A kísérlet keretén belül a szúnyoglárvák összesen nyolcvan százaléka maradt életben.
A kutatók most azokkal a kérdésekkel foglalkoznak, hogy lehetséges-e más bolygókra "áttelepíteni" élőlényeket, és hogy ez milyen hatással lenne az ottani ökoszisztémákra - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (http://derstandard.at).
"Ezenkívül szeretnénk megtudni, hogy más bolygókról származó mikroorganizmusok életképesek lennének-e a Földön, és hogy a földi organizmusok mutálódnak-e a kozmoszban" - számolt be terveiről a kutató.
A Biorisk során a kutatók különböző növények magvaival, halikrával és rákszerű állatokkal is kísérleteztek.
Forrás: MTI