Elfogadták a lisszaboni szerződést a csehek
Jóváhagyta az Európai Uniót megreformáló lisszaboni szerződést a cseh felsőház szerdán. A 81 tagú szenátusban több órás vita után 54 szenátor szavazta meg a dokumentumot, ami a szükséges háromötödös többségnél több.
2009. május 6. szerda 18:47 - HírExtra
A cseh parlament vitája a lisszaboni szerződésről másfél évig tartott.
A lisszaboni szerződést Csehországban Václav Klaus és a Polgári Demokratikus Párt (ODS) határozottan ellenzi, ami a mostani szavazáskor is megmutatkozott. A párt 36 tagú felsőházi frakciójából csak nem egészen egy tucat ODS-szenátor támogatta a dokumentumot, azok többsége is fenntartásokkal. Az alapvető kifogás az, hogy a lisszaboni szerződés úgymond túlságosan megnyirbálja az államok szuverenitását, s a hatalmat senki által meg nem választott brüsszeli hivatalnokok kezébe adja. Néhány vélemény szerint lehetőséget ad a háború utáni Benes-dekrétumok felülvizsgálatára is. A tavalyi alkotmánybírósági vizsgálat azonban a szerződést nem találta a cseh alkotmányba ütközőnek.
A képviselőház februárban biztosítékként egy kiegészítő határozatot is elfogadott, amely szerint a dokumentum nem alkalmazható visszamenőlegesen, s ennek alapján nem változtathatóak meg a II. világháború után Csehországban kialakult vagyonjogi viszonyok. Elfogadtak egy olyan törvényt is, amely pontosan rögzíti, hogy a cseh kormány milyen jogköröket adhat át Brüsszelnek.
Megfigyelők nem zárják ki, hogy a lisszaboni szerződés végleges elfogadása újabb belső feszültséget eredményezhet az ODS-ben. Többen jelezték: kilépnek a pártból, ha az segít jóváhagyni a lisszaboni szerződést. Néhány ODS-szenátor jelezte: újra az alkotmánybíróság elé viszi az ügyet.
Forrás: MTI