Az összes kormány megbízhatatlan?
A kormányok Európa-szerte megbízhatatlanabbak kötelezettségeik rendezésében, mint a magánvállalatok az Intrum Justitia felmérése szerint, noha a határidőben rendezett számlák 65 milliárd euró tőkeinjekciót jelentenének az európai gazdaságoknak, Magyarországon pedig ennek hozadéka közel 1 milliárd euró lenne.
2009. május 14. csütörtök 20:31 - HírExtra
"Az európai kormányok egy része hatalmas összegeket pumpál a gazdaságba a cash-flow növelése érdekében, ugyanakkor saját számláit nem rendezi határidőn belül" - mondta Felfalusi Péter, a kintlévőség-kezelő Intrum Justitia vezérigazgatója. A felmérés szerint a kormányok számláikat 37 nappal az átlagos, 30 napos határidőn túl egyenlítik ki.
A vállalkozások számláinak kifizetésekor ugyanakkor a kormányzati szektor - adóhivatal, önkormányzatok stb. - áll az első helyen, utána a pénzügyi szolgáltatók következnek, s csak azután az alkalmazottak - tette hozzá.
"Az európai cégek, különösképpen a kis-és középvállalatok a túlélésért küzdenek, így egy 65 milliárd eurós tőkeinjekció tényleges mentőövként szolgálhatna. Ezért felhívjuk az európai kormányzatokat arra, hogy mutassanak példát, és időben rendezzék számláikat" - mondta.
A felmérés 25 országban, 2009. január és március között készült, ötezer cég részvételével, Európai Fizetési Kockázat Index (EPI) címmel, amelyet a cég ötödik alkalommal készített el.
Az EPI felmérés szerint a fizetési késedelem Európában 17 napról 19 napra növekedett, ami a legmagasabb érték 2004 óta. Szintén aggodalomra adhat okot, hogy a leírási veszteség európai szinten 2 százalékról 2,4 százalékra nőtt, ami összességében 270 milliárd euró veszteséget jelent a gazdaságoknak. Még a fizetési morálban korábban mintát szolgáltató északi országok is lecsúsztak a 2 százalék alatti sávba - mutatott rá a vezérigazgató. Az európai vállalkozások legalább 25 milliárd eurót költenek a kifizetetlen számlák behajtására.
Forrás: MTI