90 éves lenne a sztár
Kilencven éve, 1919. május 18-án született Margot Fonteyn, a múlt század egyik legnagyobb balett-táncosnője, Rudolf Nurejev egykori partnere.
2009. május 17. vasárnap 11:01 - HírExtra
Angol apa és brazil felmenőkkel rendelkező ír anya gyermeke volt, sötét szemét és olajosan fénylő bőrét anyjától örökölte. Eredeti neve Margaret Peggy Hookham volt, művésznevét édesanyja Fontes családnevéből alakította ki. Kalandos gyermekkora szülőhazájában, Amerikában és Kínában telt, komolyabban Sanghajban kezdett táncolni. 14 évesen Londonban egy orosz balerina növendéke lett, majd Ninette de Valois-nál képezte magát, akinek társulatából jött létre később a Királyi Balett.
1934-ben debütált, Hópehely szerepét táncolta el a Diótörőben, s még ugyanebben az évben megkapta első főszerepét A tündér csókjában, a koreográfiát külön az ő számára készítette Frederick Ashton. Pályája ettől kezdve töretlenül ívelt felfelé, a társulat vezető balerinájaként 1939-re eltáncolta a Hattyúk tava Odett-Odiliáját és a Csipkerózsika Auróráját, teljesen átformálva a szerepet, amely később egybeforrt nevével.
A negyvenes évektől Robert Helpmann-nal turnézott, 1949-ben a Royal Ballet amerikai vendégszereplésén meghódította az ottani közönséget is. 1956-ban megkapta a Dame of British Empire (a lovagi rang női megfelelőjét), a pályafutása delelőjére érkezett táncosnő partnere 1961-ben az Angol Királyi Balettiskola gálaműsorán Róna Viktor volt.
Margot Fonteyn 1962-ben lépett először színpadra a Szovjetunióból disszidált Rudolf Nurejevvel. A már a visszavonulás gondolatával játszadozó balerina és a nála tizenkilenc évvel fiatalabb táncos - a köztük lévő kor- és kulturális különbségek ellenére - varázslatos párost alkotott és még tizenhét évig, Fonteyn 1979-es visszavonulásáig együtt maradt. Szinte minden fellépésük után ráadást kellett adniuk, a tomboló közönség többször követelte őket a függöny elé, a színpadra záporoztak a csokrok. Kettősük forradalmasította a balettművészetet, hosszú időre meghatározva annak irányát és színvonalát.
Fonteyn magánélete korántsem alakult sikeresen. 1950-ben férjhez ment egy panamai playboy-diplomatához, aki hűtlenkedéseivel keserítette híres felesége életét, majd belekeveredett egy panamai puccskísérletbe. 1965-ben egy vetélytársa merényletet szervezett a férj ellen, aki ennek következtében megbénult - Fonteyn nem kis részben azért hosszabbította meg karrierjét, hogy előteremtse a gyógykezelés költségeit. A múlt század egyik nagy balerinája visszavonulása után idejét férje ápolásának szentelte panamai farmjukon. Súlyos betegségét sokáig titkolta, a rák 1991. február 21-én végzett vele Panamavárosban. A brit posta 1996-ban bélyeggel tisztelgett Margot Fonteyn emléke előtt.
Forrás: MTI