Védenék a tengeri teknősöket
Három amerikai környezetvédő csoport a San Francisco-i szövetségi bíróság segítségével akar nyomást gyakorolni két halászati szerve, melyek nem válaszoltak az aktivisták által még 2007-ben benyújtott, az ál-cserepesteknősök és a bőrhátú tengeri teknősök erősebb jogi védelmét szorgalmazó petíciókra.
2009. május 30. szombat 14:19 - HírExtra
Az Oceana, a Biológiai Sokszínűségért Központ és a Tengeri Teknős Rehabilitációs Program keresete szerint, az Egyesült Államok Halászati és Vadászati Hivatala, valamint a Nemzeti Tengeri Halászati Szolgálat megsértették a veszélyeztetett fajok védelméről szóló törvényt azáltal, hogy nem válaszoltak 12 hónapon belül a 2007-ben benyújtott három keresetre.
A halogatással pedig komolyan veszélyeztetik az amerikai partok mentén felbukkanó bőrhátú-, és ál-cserepesteknős populációkat. "A halászati szervek csak halogatják a választ.
A nyugati partoknál sürgetik a halászat beindulását, amelyről tudják, hogy a tengeri teknősök elfogásával és megölésével jár" - mondta Santi Roberts, az Oceana csoport kaliforniai vezetője. A petíciók közül kettő azt szorgalmazza, hogy a Csendes-, és az Atlanti-óceán ál-cserepesteknős populációja kerüljön át a fenyegetett fajok közül, a nagyobb jogi védelmet élvező veszélyeztetett fajok közé.
Jim Milbury, a Nemzeti Tengeri Halászati Szolgálat szóvivőjének elmondása szerint a lassú válaszadás oka a teknősök tanulmányozásának bonyolultságában rejlik. A szervezetnél külön foglalkoznak az állatok veszélyeztetett élőhelyének pontos felderítésével.
"Az egyik oka a lassúságnak, hogy rendkívül nehéz meghatározni a kritikus tartózkodási helyét egy olyan fajnak, mely 10 ezer kilométert úszik a víz alatt" - mondta Milbury. A bőrhátú teknősök már így is a veszélyeztetett fajok közé tartoznak. Az egyik petíció az oregoni és kaliforniai partok veszélyeztetett élőhellyé nyilvánítását sürgeti, mivel a teknősök a több ezer kilométerre lévő japán, indonéz, ausztrál és mexikói fészkelő helyeikről vándorolnak ide medúzát lakmározni.
A bőrhátú teknősök a 900 kilogrammot és a 2,5 méter hosszúságot is elérhetik. Kilencszáz méter mélyen is tudnak úszni, ám hatalmas méretük miatt gyakran fennakadnak a halászhálókban. Míg 1982-ben nagyjából 115 ezer felnőtt nőstény példány volt a világon, addig 14 évvel később ez a szám 34 500-ra csökkent.
"A Csendes-óceánon a bőrhátú teknősök populációja az összes fészkelő helyen lecsökkent, 95 százalékos hanyatlást mutatva az utóbbi két évtizedben. Amennyiben ez folytatódik, a csendes-óceáni bőrhátúak valószínűleg ki fognak halni a következő pár évtizeden belül" - állítják a szakemberek. A kisebb, vöröses barna színű ál-cserepesteknősök a fenyegetett fajok közé tartoznak a halászat és a fészkelő helyeik elpusztítása miatt. Japánban és Floridában kikelve, ezek a teknősök szintén a nyugati partokhoz úsznak héjas, és puhatestű állatokat enni.
Forrás: MTI