Félretájékoztatott a Fidesz?
Az MSZP-s Kökény Mihály szerint egyoldalú félretájékoztatás volt, amit Kupper András (Fidesz) mondott kedd délelőtti sajtótájékoztatóján, ahol a szakorvosképzés átalakításáról beszélt, és azt kérte, hogy a kormány ne űzze el az országból az orvosokat.
2009. június 2. kedd 18:12 - HírExtra
Szomorú, hogy Kupper András nem vette magának a fáradságot a részletes tájékozódáshoz, és ahhoz, hogy egyáltalán tisztában legyen azzal, mi mindent tartalmaz a szakorvosképzés megújításáról szóló rendelettervezet - mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke az MTI-nek.
Reagálásában kifejtette: a rezidensrendszert azért kell megváltoztatni, mert nagyon egyoldalú; eddig ugyanis gyakorlatilag csak az egyetemek számára biztosította a jelöltek foglalkoztatását.
Azért is változatni kell az eddigi rendszeren - folytatta -, mert az semmilyen különbséget nem tett egyes területek között, holott indokolt, hogy a hiányterületek és a hiányszakmák választására jobban ösztönözzék a szakorvosjelölteket, a végzős orvosokat azzal, hogy ezek esetében az állam nagyobb szerepet vállal a képzési költségekből.
Kökény Mihály szerint a társadalom igazságérzetével is az találkozik, ha magánjogi szerződésben rögzítik, hogy egy meghatározott magyarországi munkahelyen dolgozzon a rezidens. Nem nyolc-kilenc-tíz-tizenegy évről, hanem a szakorvos-bizonyítvány megszerzése utáni négy évről van szó - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy további kompromisszumokkal, az egyéni élethelyzetek figyelembe vételével lehet majd megkötni ezeket a szerződéseket.
Kupper András, a Fidesz szakpolitikusa keddi tájékoztatóján azt mondta, hogy pártja arra kéri a kormányt, ne fogadja el a végzős orvostanhallgatókat 9 évre röghöz kötő rendeletet, mert ezzel külföldre űzi a rezidenseket.
A fideszes politikus közölte: az előzetes hírek szerint a szerdai kormányülés napirendjén szerepel egy olyan rendelet, amely arra kötelezné az orvostanhallgatókat, hogy az egyetem elvégzése után minimum 9 évre, egyes szakmáknál pedig 10-11 évre egyetlen betegellátó intézményhez szerződjenek.
Kupper András ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy egy felmérés szerint a végzős orvostanhallgatók 71 százaléka elhagyná az országot, ha ezt a rendszert bevezetnék, 5 százalék pedig a pályát is otthagyná.
Forrás: MTI