2024. november 22. - Cecília

A választási siker receptjének három összetevője

Az európai parlamenti választáson több párt is győzelmet ünnepelhetett. A legsikeresebb a Fidesz volt, de rajta kívül három kisebb párt eredménye is bizakodással töltheti el szimpatizánsaikat. Nekünk elmondták a sikerük titkát!
2009. június 8. hétfő 18:23 - Kesjár Norbert
A tegnapi választás után körkérdéseket intéztünk a különböző kisebb pártok meghatározó politikusaihoz. Saját pártjuk és az ellenfeleik eredményéről, a közelgő tennivalókról és a jövőről kérdeztük őket.

„Még legszebb álmainkban sem szerepelt a 3 mandátum”

Elsőként Szegedi Csanádot, a majd’ 15 százalékot szerző Jobbik Magyarországért Mozgalom alelnökét és országos elnökhelyettesét kérdeztük a párt szerepléséről és a riválisok választási eredményeiről.

Elnökhelyettes úr, Ön szerint minek köszönhető a meglepően magas támogatottságuk?

A kampány során az országot járva – több mint 400 különböző helyszínen – mi magunk is éreztük a Jobbik iránt megnyilvánuló egyre nagyobb szimpátiát. Azonban ilyen jó eredményre természetesen mi sem számítottunk. Két mandátumot szerettünk volna, de a három még a legszebb álmainkban sem szerepelt. A mi jó eredményünket egyrészt a többi párt szavahihetetlensége, másrészt a Jobbik teljesen őszinte és a magyar érdekek melletti karakán kiállása hozta meg.

Mit gondol a többi párt eredményéről?

Az eredményekből világosan látszik, hogy egy Fidesz győzelem kevés ahhoz, hogy a jobboldalnak meglegyen a kétharmados, akár alkotmányváltoztató többsége.

A szocialistákról annyit, hogy én eddig sem értettem azokat, akik az MSZP-re szavaztak, így minden öt százalék feletti támogatottságot furcsának tartok a pártnak.

A mostani választáson két – magát liberálisnak tartó – párt indult el, az egyik az SZDSZ, a másik az LMP és a kettő együtt nem érte el az öt százalékot. Éppen itt az ideje, hogy a magyargyűlölő SZDSZ eltűnjön a magyar politikai életből.

Információink szerint nem biztos, hogy a lista első három helyezettje utazik Brüsszelbe.

A jelenlegi állás szerint Morvai Krisztina és Balczó Zoltán biztosan, és valószínűsíthetőnek tartom, hogy én is kimegyek, bár ez csak a holnapi elnökségi ülés után dől el végleg.

Mit tartanak a legfontosabb célkitűzésüknek az Európai Parlamentben? Mely frakcióhoz fognak csatlakozni?

A határon túli magyarok jogainak és a magyar termőföldnek a védelmét. Mi elmondtuk a programunkat, teljesen nyílt kártyákkal játszunk. Aki a magyar érdekek mellett szeretne állni, azzal együtt tudunk dolgozni. A frakcióhoz való csatlakozásról annyit, hogy most nagyon megváltoztak az erőviszonyok az Európai Parlamentben, ezért lehetőség van egy erős Jobbik támogatással bíró önálló európai frakció létrehozására.

„Ijesztő a szélsőjobb előretörése”

Az Európai Parlamentbe negyedikként, – a párt jó szokása szerint – éppen a küszöböt átugorva jutott be az MDF. Így továbbra is lesz a pártnak képviselete az EP-ben. A siker titkát Herényi Károly, az MDF elnökhelyettese osztotta meg a HírExtrával.

A közvélemény-kutatók rendre a bejutási küszöb alá jósolták a pártot. Mégis sikerült bejutni, ez Ön szerint minek köszönhető?

Abszolút nem volt kiszámítható, hogy milyen lesz az eredmény. Mi őszintén és tisztességgel végeztük a munkánkat, ez volt az ellentételezés a társadalom részéről. Az átalakuló világ kihívásaira értelmes válaszokat kell adni, az MDF ezt tette.

Mi a véleménye a többi párt eredményéről?

Ijesztő a szélsőjobb előretörése, ami Európában általános, de azért nálunk az európai átlagot messze meghaladja. A politika szereplői számos kérdésre és kihívásra nem tudtak értelmes választ adni, amivel megteremtették a feltételét annak, hogy a Jobbik megerősödjön.

A Fidesznek nincs meg a kétharmad és nem tudtak mozgósítani kellőképpen. A szavazási részvétel messze nem azt bizonyította, amit ők előzetesen kommunikáltak. Nevezetesen, hogy a magyar társadalomra hatalmas mozgósító erejük van.

Nagyon sajnálom, hogy a liberális értékek képviselete – amelyeknek nyilván a minőségét nem fogadták el a választók – most gyengül az Európai Parlamentben is. Én remélem, hogy a magyar liberalizmus – függetlenül attól, hogy az SZDSZ milyen helyzetben van – továbbra is jelen lesz a magyar politikában.

Mi lesz a párt előtt álló következő feladat?

Továbbra is tesszük a dolgunkat a parlamentben, ahogy eddig is. Június 20-án tartjuk az MDF következő országon gyűlése, ahol átbeszéljük a teendőket.

Az MDF eredményéről megkérdeztük még Pettkó Andrást, a párt országgyűlési képviselőjét is (ismeretes: Pettkó nem vett részt a kampányban, mert nem támogatta Bokros Lajos jelöltségét).

Képviselő úr, ilyen eredményre számított?

Az MDF megismételte az öt évvel ezelőtti választási eredményét. Én 4-8 százalék közötti eredményre számítottam, s a barátaimmal való fogadáskor a 8 százalékra tettem.

Mi a véleménye a többi párt teljesítményéről?

Meglepő a Jobbik előretörése. A Fidesz nagyjából az elmúlt hónapok időközi választási eredményeit hozta. Az SZDSZ gyenge teljesítményéhez nagyban hozzájárult Demszky Gábornak az elmúlt években kifejtett politikája is, amely amortizálta a budapesti szavazótábort.

Önnek személy szerint milyen ambíciói, illetve tervei vannak a közeljövőre vonatkozóan?

Készülök az adótörvények vitájára és MDF-es képviselőként azon szeretnék dolgozni, hogy megvalósuljon az olcsóbb, hatékonyabb állam és megerősödjön a civil szervezetek helyzete Magyarországon. A pártbéli tevékenységemet is folytatom úgy, ahogy eddig tettem. Ott leszek az országos gyűlésen, mert eddig is mindig ott voltam akár szervezőként, akár küldöttként.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását