2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Napirenden az aszály- és jégkárenyhítés

Az aszály okozta károk mértékét jelenleg nem lehet pontosan megmondani, az csak a termés betakarítása után válik ismertté - jelezte Máhr András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára szerdán Budapesten, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ülésén.
2009. június 10. szerda 13:36 - HírExtra
A testület tájékoztatót hallgatott meg az aszály okozta károk enyhítéséről, valamint az ország északkeleti részén pusztító vihar okozta károkról.

A szakállamtitkár közölte: az aszálykárok esetében csak azok a gazdálkodók számíthatnak kárenyhítésre, akik bejelentkeztek a kárenyhítési rendszerbe. A vihar okozta károk enyhítéséről pedig szerdai ülésén hallgat meg tájékoztatót a kormány, és dönt a lehetséges kárenyhítés mértékéről.

Máhr András annyit közölt, hogy az aszálykárok enyhítésére a gazdálkodók által kötelezően befizetett összeget az állam ugyanannyival egészíti ki, mint amennyit a gazdák befizettek a kárenyhítési alapba. (Ez jelenleg mintegy ötmilliárd forint.)
A tényleges károk felmérését követően a gazdálkodók ez év december közepétől számolhatnak az előleg kifizetésével.

Annak érdekében, hogy az aszály minél kisebb kárt tegyen a jövőben a magyar mezőgazdaságban, ismét meg fogják nyitni az Európai Mezőgazdasági Alap (EMVA) öntözésfejlesztési keretét. Emellett az agrárkormányzat aszályhitel-konstrukció elindítását is tervezi, amelynek lehetőségét most vizsgálják a szakértők.

A jégkár esetében pedig arról dönt a kormány, hogy mekkora lehet a kárt szenvedettek kárenyhítése. Máhr András megjegyezte ugyanakkor, hogy a jégkár a biztosítható károk körébe tartozik. Az előzetes felmérések szerint a jég mintegy 36 ezer hektáron pusztított, ebből hatezer hektár a gyümölcsös és 30 ezer hektár a szántó az előzetes felmérések szerint.

Font Sándor (Fidesz), a bizottság elnöke egy korábbi becslésre hivatkozva azon az állásponton volt: a gazdálkodói érdekképviseletek álláspontja megegyezik abban, hogy az aszály mintegy százmilliárd forint körüli kárt okozott a termelőknek. Ezért felszólította a kormányt, hogy a korábban válságkezelés címén elvont 33 milliárd forintot adja vissza a gazdálkodóknak, és azt helyezze a kárenyhítési alapba. Emellett a kárenyhítési rendszerbe történő befizetést, amelynek határideje június 30-án járna le, tolják ki október 30-áig.

Herbály Imre (MSZP), a bizottság alelnöke több ponton egyetértett a bizottsági elnökkel, hozzátéve, hogy a károk enyhítéséhez összefogásra van szükség, és fontos a mielőbbi segítség a gazdálkodóknak. Ugyanezt hangoztatta Jakab István (Fidesz), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek elnöke, a mezőgazdasági bizottság alelnöke is, felelős gondolkodásra szólítva fel a kárenyhítésben érintett szervezeteket.

Máhr András arra hívta fel a jelenlévő országgyűlési képviselők figyelmét, hogy a gazdálkodókat lehetőség szerint tájékoztassák arról: a kárbejelentést 10 napon belül meg kell tenniük, függetlenül attól, hogy mely kormányzati szervezet méri fel a károkat. Jelezte azt is, hogy eddig a kárenyhítési rendszerbe mintegy 2,6-2,7 millió hektárt jelentettek be a gazdálkodók.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását