"Leszeletelik, kizárják, megtámadják az ellenzéket"
Az MDF-be a jövőben jönni fognak a Bokrosféle neoliberálisok, a belső ellenzék pedig kapott egy figyelmeztetést arról, hogy mi vár rá, ha ellenszegül.
2009. június 12. péntek 16:50 - Kőrösi Viktor Dávid
Milyen érzés párton kívüli MDF-esnek lenni?
Párton belüli MDF-es vagyok. Magyarnak, demokratának és fórumpártinak tartom magam. Többször is elmondtam, hogy demokrata fórumosnak lenni életcél, mára már gyakorlatilag életjel is.
Valószínűleg a tagkönyve meg fog szűnni.
Először meg kell kapnunk a határozatot, ami még nem történt meg. Azonban a szerdai választmányi döntés maga is alapszabály-ellenes, ráadásul ez egy első fokú döntés, másodfokon az MDF Országos Gyűléséhez (OGY) fordulunk, s bízom benne, hogy sikerül ezt megváltoztatni.
Mennyire tud azonosulni az MDF mai eszmeiségével és működésével?
A pártnak van egy programja, amelyet az Országos Gyűlés fogadott el, még 2006-ban. Én magam e szerint a program szerint dolgoztam a magyar Országgyűlésben. Ha ezt a programot meg szeretné változtatni az Országos Gyűlés, akkor ezt megteheti. Ez azért is pikáns, mert az MDF programja és a listavezető
Bokros Lajos programja több ponton különbözik. Ezért azt gondolom, hogy az Országos Gyűlésnek kell döntenie arról, hogy hogyan tovább MDF.
És hogyan tovább?
Az Országos Gyűlés bármilyen napirendi pontot felvehet, bármilyen kérdésben dönthet, s bízom benne, hogy az OGY-ben lesz lehetőség elmondani a mi álláspontunkat is. Egyébként pedig olyan nincs, hogy ha valakik ellen megy egy eljárás, és nem hívják meg az érintetteket.
Az európai parlamenti választások után az is meglepő volt, hogy Bokros Lajos, aki nem tagja a pártnak, felszólított, hogy távozzunk a pártból, amivel beavatkozott annak a pártnak a belügyeibe, amelynek nem is tagja. Ez meglepő hétfő reggeli fordulat volt. Az eredmények tudatában azt vártam, hogy az MDF kinyitja a kapuit, és nem hogy kizárások nem történnek, de visszahívjuk azokat a tagjainkat, akiket az elmúlt 1-2-3, de akár 10-20 évben elmentek.
Természetes, hogy a politikában vannak változások, hiszen az élet is változik, az elmúlt 20 évben is volt részünk átalakulásokban, megszűnésekben, újjászületésekben – akár személyi, akár szervezetei értelemben. Természetes, hogy az MDF politikája is változik, de ehhez a legfőbb döntéshozó szervnek a hozzájárulását kell megkapni. Napjainkban ez sajnos nem így történik. Ugyanaz a 48 ember, aki Bokrost az EP-listánk élére szavazta, ők szavazták meg a mi kizárásunkat is – a 96 fős választmányban ez kereken 50 százalék. Semmi nem változott. 50 százalék nem zárhatja ki a másik 50 százalékot.
Ebből a szempontból milyen a hangulat az MDF-en belül? Az MDF-program elveinek van-e többsége, vagy Bokrosénak?
Azt, hogy mi fog történni az OGY-n, még nem lehet tudni. Az a biztos, hogy
Dávid Ibolya bizalmatlansági indítványt nyújt be magával szemben – kíváncsian várom ennek az alakulását. Kíváncsian várom azt is, hogy az ország számos pontjáról érkező küldöttek hozzászólásaikban – reméljük engednek majd hozzászólásokat is – hogyan értékelik majd az MDF elmúlt 9 hónapos teljesítményét, alakulását. Ennek az OGY-n meg kell történnie. Ezért sem erkölcsös az, hogy a dolgokra másképp tekintő embereket kizárták, ahelyett, hogy az Országos Gyűlésen felszólalhattak volna.
Eltelt több mint két év azóta, hogy az OGY-n történt egyfajta békekötés, amolyan kampánycsend, amit mi be is tartottunk: nem támadtuk, nem bíráltuk az MDF kampányban elhangzott üzeneteit. Az a bokrosi vád sem igaz, hogy aknamunkát végeztünk volna, hiszen mi hárman, Hock Zoltán, Katona Kálmán és jómagam gyűjtöttük össze Budapest északi részén az ajánlószelvények egyharmadát, mindemellett az MDF kampányanyagai láthatóak a körzeteinkben – rajta Bokros Lajossal.
Magamra nézve az aknamunka vádját azért sem értem, mert azt javasoltam, hogy az EP-választás után üljünk le és beszéljük meg az eredményeket, s alakítsuk meg a frakciót. A frakció kapcsán nem volt az utóbbi napokban semmiféle írásos megkeresés.
Az, hogy Bokros Lajos kívülállóként régi MDF-tagokat vádol aknamunkával egy kívülálló szemével is furcsán hat. Jelezhet-e ez olyat, hogy Bokros Lajosra hosszú távon számítanak az MDF vezetői, akár pártemberként?
Az biztos, hogy az MDF egy demokratikus párt, ha valakinek van két ajánlója, bárki tagja lehet. Azt gondolom, hogy Bokros be fog lépni az MDF-be, mint ahogy valószínűsíthetően jó néhány olyan, neoliberális gondolkodású ember, akik Bokros gondolkodását a magukénak érzik.
Katona Kálmán nyilatkozta nekünk, hogy Dávid Ibolya szerelmes Bokros programjába. Eddig jobbára Dávid akarata érvényesült, így van-e esélye annak, hogy az MDF előbb-utóbb magáévá teszi a bokrosi neoliberalizmust is?
Bokros Lajos megüzente nekünk, hogy most már az MDF-ben mindenkinek azt kell képviselni, amit ő, s akinek ez nem tetszik, az menjen el. Erre én azt tudom mondani, hogy nagyon erősen elképzelhető Bokros belépése az MDF-be.
Ahogy a Lezsák Sándor vezette csoportot is kitették a pártból, lehetséges, hogy további, Bokrossal nem szimpatizáló, vagy őt kritizáló politikusok jutnak a kizárás sorsára?
Hármunk eltávolítása megtörtént, ez figyelmeztetés mindenki számára: vagy beállnak, vagy leszeletelik, kizárják, etikai vizsgálat alá helyezik, megtámadják, kitörlik őket. Megmagyarázhatatlan az, hogy a párt az Országgyűlésben legaktívabb képviselőivel bánik így. Az törvényhozásban az elfogadott MDF-es törvényjavaslatok mind Katona Kálmánhoz, Hock Zoltánhoz és hozzám kötődnek, míg a pártban maradott képviselők közül nem tudnék senkit mondani, akinek van elfogadott törvényjavaslata.
Emellett az Országgyűlésben én vagyok a legtöbbet felszólaló képviselő, s talán nem túlzás állítani, hogy a munkámmal elismerést és tiszteletet hoztam az MDF-nek. Nem számít a munka, nem számít az, hogy ki mit hoz a közös asztalra, csak egy valami számít, hogy az embernek nem lehet különvéleménye. A párt nevében benne van az, hogy magyar, hogy demokrata, s az is, hogy fórum. A demokráciához hozzátartozik, hogy ha van egy többségi szavazás, s valaki kisebbségbe kerül, akkor vállalja a többség döntését. Én is mindig így cselekedtem, a két társammal egyetemben.
Beszélhetünk-e belső ellenzékről, ahogy Bokros Lajos tette, s ha igen, az milyen állapotban van a Dávid Ibolyaféle irányvonalhoz képest?
Minden pártban szükség van a színeken belüli árnyalatokra, s az MDF-en belül is nagyon helyesen nem 80-100, hanem 50-70 százalékkal szavaznak meg döntéseket. A belső viták utáni döntést mindenkinek el kell fogadnia, s szerintem ez így is történt az MDF életében eddig mindig.
Ahogy a szavazási eredményekből látszik, általában 50 százalékkal fogadnak el döntéseket. Erre persze lehet azt mondani, hogy játék a számokkal, hiszen ha a választmány egészének 50 százaléka támogat valamit, akkor az a jelenlévők esetében általában 60-70 százalék. Mindettől függetlenül egy politikai pártban az is üzenet, ha mindig a határozatképesség határán van az országos választmány. Ha a nemmel szavazók, vagy a tartózkodók nem emelnék fel a kezüket, akkor határozatképtelenné válhatna a választmány. Ez is mutatja, hogy valami nem megy egészen jól.
Várható a jövőben, hogy egyszer azt hallom Öntől, hogy az MDF-ben jól mennek a dolgok?
Az országos elnökségnek kellett volna – magam is tagja vagyok – sok mindent másképp csinálni. Biztos vagyok abban, hogy Olajos Péterrel is meg lett volna az 5 százalékos eredmény, ahogy Bokrossal, legfeljebb más lett volna a szavazóbázis. Akkor legalább azt az eredményt mi magunk értük volna el, s nem egy kívülről érkező ember.
Pettkó András és társai példája, figyelmeztető a belső ellenzéknek arról, hogy mi vár rá, ha ellenszegül.
Ha útjában áll egy MSZP-MDF-SZDSZ (utóbbiak ejtőernyőseiből, csendestársaiból) alakuló új koalíciónak.
"Az eredmény persze nem Dávid Ibolyának, hanem Bokros Lajos személyének köszönhető." Mondta Almássy Kornél.
Kornél!
Német Sándor a HIT gyülekezetének vezető lelkésze, a választási időszakokban, határozottan állást foglal, kire "kell" szavazni.
Útmutatásának megfelelően, több tízezren szavazhattak az "Új SZDSZ"-re. (Az általa befolyásolt személyek, szavazatok száma, nem fog növekedni számottevően, a várhatóan jóval magasabb %-os részvétellel zajló parlamenti választásokon!)
Ennyit Bokros Lajos "személyéről".