2024. november 26. - Virág

Barrosot fenyegetik

A zöldek, a szocialisták és a liberálisok összefogását igyekszik elérni Daniel Cohn-Bendit, a Zöldek eddigi európai parlamenti frakcióvezetője annak megakadályozása érdekében.
2009. június 16. kedd 22:03 - HírExtra
Keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján Cohn-Bendit - az 1968-as franciaországi diáklázadások egyik vezéralakja - elfogadhatatlannak minősítette a jobbközép politikai erőket tömörítő Európai Néppárt, valamint több európai baloldali kormány által is támogatott Barroso megbízatásának megújítását.

Az Európai Parlament legkorábban július 17-én szavazhat a jelöltről. Az viszont, hogy a tagállami kormányokat képviselő tanács addigra hivatalosan elő is terjeszt-e jelöltet, egyelőre nem biztos, a döntés a csütörtök-pénteki EU-csúcs résztvevőinek kezében van. Brüsszelben úgy hírlik, hogy a kormányfők egyelőre csupán "erős politikai támogató állásfoglalást" kívánnak elfogadni. A bizonytalanság oka, hogy amennyiben az októberre tervezett újabb írországi népszavazáson - a tavalyi elutasító döntés után - mégis elfogadják az uniót megreformáló lisszaboni szerződést, akkor annak alapján új szabályok lépnek életbe az Európai Bizottság összetételét, illetve a kiválasztás szabályait illetően.

Cohn-Bendit nem szólt arról, hogy kit szeretne Barroso helyett a bizottsági elnöki székben látni. Uniós források szerint azonban növekvő szocialista-liberális-zöld támogatás szerveződik Guy Verhofstadt, Belgium volt liberális miniszterelnöke mögött.

E három irányzatnak 294 képviselője van a június 4. és 7. között újraválasztott, 736 tagú Európai Parlamentben. Ez tehát kevés a többséghez. A szocialistáktól balra álló, kommunistákat is tömörítő Egyesült Baloldal - Északi Zöldek elnevezésű tömörülés 32 tagja, a Függetlenség/Demokrácia nevű jobboldali szerveződés 18 tagja, valamint az egyelőre függetlennek minősített, frakcióhoz nem tartozó 93 képviselő között azonban sokan akadnak, akik hajlandóak lennének Barroso ellen összefogni - vélekedik az uniós kérdésekkel foglalkozó EurActiv hírportál. A néppártiak a legnagyobb politikai csoportot jelentik ugyan 264 képviselővel, de értelemszerűen nekik is szövetségeseket kell keresniük, ha többséget akarnak összekovácsolni Barroso mögött. A szavazás az Európai Bizottság elnökének személyéről az Európai Parlamentben titkos, tehát nem kell kiderülnie, ki hogyan szavazott.

A szocialisták szerint Barroso a mostani gazdasági válság, a növekvő munkanélküliség ellen olyan hatékonysággal küzd, mint ha egy pohár vízzel akarná oltani az égő házat. Verhofstadt is elégtelennek tartja a portugál elnök által vezetett Európai Bizottság eddigi válságkezelő lépéseit.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását