A vízügyi igazgatóságok felkészültek
A vízügyi igazgatóságok felkészültek az árvízi védekezési munkákra - közölte Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón, Budapesten.
2009. június 24. szerda 20:30 - HírExtra
A tárca tájékoztatása szerint a védekezéshez biztosítják a szükséges emberi és anyagi erőforrásokat. A vízügyi szakemberek fokozott figyelőszolgálatot tartanak, szükség esetén lezárják a zsilipeket, ellenőrzéseket végeznek és folyamatosan elemzik a vízjárási helyzetet.
Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szerda reggel elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Nagybajcs térségben, ahol az azt megelőző 24 órában mintegy 2 méterrel lett magasabb a Duna vízállása. Az intenzív vízszintemelkedés miatt az igazgatóságnak növelnie kellett a készültségi fokozatot: a Nagy-Duna szigetközi szakaszán szerda este másodfokú készültség lépett életbe, ezt csütörtökön várhatóan harmadfokra emelik.
A Duna felső vízgyűjtőjén az elmúlt napokban igen nagy mennyiségű csapadék hullott, ennek hatására megáradtak a mellékfolyók és a Duna vízszintje is jelentősen emelkedett. A folyó osztrák vízgyűjtőjén további számottevő (10-40 milliméter) csapadék várható, ez tovább emeli a vízszintet. Az előrejelzések ismeretében a Duna tetőzésekor Nagybajcs, Komárom és Esztergom térségében harmadfokú feletti vízszint várható. Nagymaros és Budapest térségében másodfokú készültség elrendelésére kell számítani.
Budapestnél a tetőzés 760 centiméteres vízállás körül várható. A budapesti alsó rakpartot a Főpolgármesteri Hivatal 600-650 centiméteres vízállásnál zárja le, ez a hétvégén várható.
Az esőzések hatására a Rába vízszintje is emelkedett, itt már harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el.
Elsőfokú árvízvédelmi készültségnél a vízügyi igazgatóságok munkatársai fokozott figyelőszolgálatot tartanak, lezárják a zsilipeket, ellenőrzéseket végeznek, folyamatosan elemzik a hidrológiai, vízjárási helyzetet. Másodfokú készültségnél - amikor a folyó már eléri a védtöltéseket - megerősítik a figyelőszolgálatot, növelik a készenlétben állók létszámát. Harmadfokú készültség esetén állandó a járőrözés a töltéseken,
beavatkozásra készenlétben vannak a védelmi osztagok, hogy elhárítsák a töltésen és máshol előforduló jelenségek - szivárgások, csurgások, buzgárok - következményeit.
Forrás: MTI