Miért is kell az ujjlenyomat az útlevélbe?
Az ujjnyomat útlevélben rögzítésével lehet garantálni, hogy a dokumentum felmutatóját egyértelműen azonosítani lehessen.
2009. június 30. kedd 15:15 - HírExtra
A miniszter azt mondta: húsz évvel a vasfüggöny lebontása után a második generációs biometrikus útlevelek - amelyek tartalmazzák az ujjnyomatot is - bevezetése újabb lépés, hogy az európai közösség egésze részére nagyobb biztonságot lehessen garantálni. Az intézkedés azt szolgálja, hogy ki lehessen szűrni az unió "értékes" útlevelével visszaélni szándékozókat.
Draskovics Tibor kiemelte: az újfajta útlevél - amelyet június 28-ától állítanak ki - továbbra is az okmányirodákban igényelhető, ahol leveszik az ujjnyomatot is, ami mindössze néhány percet vesz igénybe. Hangsúlyozta: az ujjnyomatokat nem tárolják, azokat csak az útlevélben lévő chip tartalmazza.
Mivel a kérelem kiállításakor ujjnyomatot vesznek, a kérelmezőnek személyesen kell megjelennie a kérelem benyújtásakor. Az igénylőtől két ujjnyomatot vesznek, a két kézről külön, elsősorban a mutatóujjról, ha ez nem lehetséges, akkor a középső ujjról, ha ez sem lehetséges, akkor a gyűrűsujjról, ha ez sem lehetséges, akkor a hüvelykujjról. A kisujjról nem lehet ujjnyomatot venni.
Az elkészült okmányokat továbbra is személyesen az okmányirodákban lehet átvenni, vagy postán keresztül kézbesítik.
Magyarország 2006. augusztus 29-étől bocsát ki chippel ellátott útlevelet, de ezek az első generációs biometrikus útlevelek a biometrikus azonosítók közül csak az arcképet tartalmazzák. Arra nincs mód, hogy az első generációs útlevelek chipjére utólag rögzítsék a tulajdonos ujjnyomatát, mivel a rádiófrekvenciás chipet az adatok biztonsága érdekében "lezárták".
A miniszter további változásként említette, hogy a 14 éven aluliak számára személyi igazolványt igényelhet a szülő vagy törvényes képviselő, szintén június 28-tól. Ennek célja, hogy a 14 éven aluliaknak ne legyen szükségük útlevélre, ha az EU tagországaiba és azokba az országokba utaznak, ahová a magyar állampolgárok személyi igazolvánnyal beléphetnek - mondta. Az első személyi igazolvány kiváltása ingyenes.
A miniszter a 14 éven aluliak személyi igazolványával kapcsolatban további előnyként említette, hogy annak, aki kiváltja, a jövőben nem kell a születési anyakönyvi kivonattal igazolnia a gyereke és közte fennálló kapcsolatot, s a gyerek személyi adatait tartalmazó igazolványt más hivatalos eljárásokban is fel lehet használni.
Lehetőség van arra is, hogy a jövőben a kiskorúak számára kiadott lakcímkártyába bejegyezzék a szülő vagy más törvényes képviselő nevét és telefonszámát. Ezzel nemcsak egy olyan okiratot adunk a gyereknek, amivel igazolja a személyi azonosságát, hanem egy olyat, ami alapján a szülő azonnal értesíthető - jelentette ki a miniszter.
Mint mondta, ma a szülő és gyereke közötti családi kapcsolat "meglehetősen bizonytalanul igazolható", az újítások bevezetése után mindez egyszerűen igazolhatóvá válik, aminek következtében "nagyobb biztonságban tudhatjuk gyerekeinket".
Szintén június 28-tól lehetőség van arra, hogy a csecsemők megszületésekor a kórházban egy aláírással a szülők elindíthassák az ilyenkor szükséges adminisztrációt, és postán kapják meg a gyerek valamennyi dokumentumát, mint például az adószámát vagy a társadalombiztosítási azonosítóját.
Draskovics Tibor hangsúlyozta: évente 80-90 ezer gyerek születik, és azt az időt, amit a hat állami nyilvántartásba bejelentéssel töltöttek a kismamák, ezentúl a gyermekükkel tölthetik.
Ignácz István, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának vezetője elmondta: hétfőn 6 ezer második generációs útlevelet adtak ki az okmányirodák, az előző napokban is körülbelül ennyit.
Azzal kapcsolatban, hogy emelkednek az útlevél kiállításának illetékei, megjegyezte: a 32 oldalas, burgundivörös útlevél előállítása 8.514 forintba kerül, az illeték 7.500 forint. Németországban egy hasonló útlevél előállítása és az illeték 59 euró (keddi árfolyamon 16 ezer forint).
A sajtótájékoztatón Draskovics Tibor minisztertől vettek ujjnyomatot, így mutatták be az ujjnyomat-rögzítés menetét.A második generációs biometrikus útlevél bevezetését az Európai Unió 989 millió forinttal támogatta.
Forrás: MTI