2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Gárda kontra rendőrség: kötelező körök

Szombaton a rendőrség feloszlatta a Magyar Gárda és Budaházy György mellett demonstráló tömeget és több mint 200 embert őrizetbe vett. Köztük volt Vona Gábor, a gárda és a Jobbik elnöke is. Jelek és látleletek.
2009. július 6. hétfő 18:45 - HírExtra
Előre lefutott körök

A szombati csetepaté minden résztvevője pontosan tudta, hogy mi lesz az esti forgatókönyv és senki nem is tért el attól: a tüntetők demonstráltak, zsidóztak, egyenruhát húztak, kicsit bunyóztak, majd könnygázt kapva szétszéledtek - mint mindig. A rendőrség pedig tette a dolgát - vagyis segédkezett eme tragikomédiában.
Egy jogász véleménye
Simon Éva, a TASZ jogásza elmondta, hogy az Erzsébet téri esemény nem spontán tüntetés, éppen ezért feloszlatható volt, a rabosítás azonban aránytalan volna, mivel szabálysértésről van szó, az előállítás lenne a megfelelő intézkedés. Aki azonban egyesület, mozgalom nevében vezeti a demonstrációt, az bűncselekményt követ el. (Index)
hogy a szokásosnál jóval nagyobb készültségben lesznek szombaton, ahogy azt is, hogy a gyanús egyéneket igazoltatni fogják. A bejelentett tüntetések mindegyikét elutasították, így az is biztos volt, hogy nem lehet őket békésen megtartani - főleg, ha a csütörtökön frissen betiltott gárda is megjelenik. Ők mégis elmentek.

A helyszínre érkezve a dolog még egyértelműbbé vállt: Kossut tér, Szabadság tér lezárva, a rendőrök még a nyugatinál is igazoltatnak mindenkit, aki csak egy picit hasonlít a gárdistákra, vagy szimpatizánsaikra (emiatt elég sok, egyáltalán nem szélsőjobbos rockert tartottak fel). Mindenhol rohamrendőrök, a radikálisoknak pedig csak egy apró csoportja gyülekezett. A többiek csupán szédelegtek - és a szédelgők közül sokan haza is mentek.

Aki nem ment haza, arra várt a nagybetűs Tüntetés: demonstráció a betiltott Magyar Gárda és a terrorgyanúval börtönbe vett Budaházy György mellett - pár száz gárdistával. A rendőrség jó ideig udvariasan próbálta őket a távozás hímes mezejére terelni, majd mikor ez nem ment, jött a könnygáz.

Kissé talán túl sok is, ugyanis a himnuszt éneklő, egymást kezét fogva ülő gárdistákat félméterről szembegázozni nem igazán volt az a cselekedet, amely növelné a rendőség amúgy sem magas tekintélyét. Cserébe úszhattak egy keveset a tüntetők által a vízbe dobált felszereléseikért. 1:1. Ezen kívül csak a szokásos rendőr-tüntető fogócska következett, no meg 205 fő egynapos letartóztatása esett meg - és a rendőrség véletlenül fülön csípett egy top 10-es bűnlistán lévő nagyhalat is.

Jobbik-kontraszt

Lehet, hogy a sok idő előtt lelépő szimpatizáns is oka volt annak, hogy a Jobbik és a gárda nem igazán mutatta meg most a 14 százalékos arcát. A demonstrálók ugyanis ugyanúgy pár százan voltak, mint egy éve, amikor az irányzat támogatottsága az 5 százalékot sem érte el. Maga a gárda sem erőltette meg magát, hisz az akkor megjelenteknél jóval többen is összesereglettek már, most mindössze alig 200-an. Lehet hogy a gázspré-tonfa kettőse, lehet hogy a gárdaként való törvénytelen fellépés utasított el ennyi embert, lehet valami egészen más. De ha ez így van, akkor a Jobbiknak találnia kellene valami olyasmit, amivel a támogatói maradék 13,9 százalékát is megmozgatja - hisz kinőtt már a tipikusan tüntetésekre koncentrálódott szélsőjobb szerepköréből.

Vona Gábort, a Jobbik elnökét is bevitték szombaton a rendőrök- hisz ő is beült a gárdisták közé énekelni. Sokakban felmerült, hogy a zsidózástól és erőszakos megmozdulásoktól egyre jobban eltávolodni igyekvő párt elnöke mit keresett egy ilyen helyen - ráadásul úgy, hogy a rendkívül egységesnek mutatkozó Jobbik semmilyen más prominense nem képviseltette magát? A válasz nagyon egyszerű: Vonának még van némi gerince ahhoz, hogy mindkét elvállalt tisztségét becsülettel kitöltse.

Ugyanis Vona nem csak a Jobbik, hanem a Magyar Gárda mozgalom elnöke is - és pártelnökként hiába politikai öngyilkosság egy ilyen helyen való megjelenés, gárdaelnökként viszont kötelessége részt vennie a megmozduláson. Valami hasonlót csinálnak azok a polgármester-képviselők is, akik a városuk érdekét nézik néha-néha a párt helyett, amikor egy-egy döntésben az országgyűlésben a pártjuk ellenében szavaznak.

Túl durva
?

Sokan felvetik most is, mint általában, hogy a rendőri fellépés indokolatlanul erős volt. Azonban minden csak viszonyítás kérdése: Kínában százak halnak meg, ha valamely nagyobb megmozdulás nem tetszik kormánynak - ehhez képest nálunk most egy súlyos sérült sem volt. Franciaországban, Amerikában, vagy Angliában sem viselnek pihetollas kesztyűt a rendőrök: zúdul a gumibot, a könnygáz meg természetes.


Azt is meg kell ilyenkor vizsgálni, hogy mi van akkor, ha a rendőrség erőtlenül lép fel - elég csak a székház ostromára gondolni.

Azonban mindennek van egy határa: bár a forrás nem vehető készpénznek, de a jelek szerint a rendőrség egy elviekben gárda-toborzóból Jobbik fórummá avanzsált lakossági fórum gyűlését zavarta meg igen durván - amelyre az egyetlen oka az volt, hogy a magyar gárda tagjai is helyszínen voltak, egyenruha nélkül.
A rendőrségnek - ugyanúgy, ahogy elviekben a gárdának - vigyáznia kellene, hogy ezt a határt ne lépje át. Hiszen ez egy jogállam alapkövetelménye.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A hozzászóláshoz be kell jelentkeznie »
Hozzászólás:

valaki85
2009. július 7. 11:57
Kár,hogy olyan hamar kiengedték őket...rozsdamentes lakatot kellett volna a cellájukra zárni,és a kulcsot jó messzire elhajítani!
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását