2024. november 23. - Kelemen, Klementina

75 éves az első afrikai Nobel-díjas író

Július 13-án ünnepli 75. születésnapját Wole Soyinka nigériai író, költő, drámaíró, színész, rendező, irodalomtörténész, az első afrikai, aki megkapta az irodalmi Nobel-díjat 1986-ban.
2009. július 11. szombat 14:12 - HírExtra
A joruba törzsbeli Soyinka a Nigéria nyugati részén fekvő Abeokutában született. Az Ibadani Egyetemen, majd az angliai Leeds Egyetemén folytatott felsőfokú tanulmányokat, 1957-ben angol nyelv- és irodalomtanári diplomát szerzett. Részt vett az egyetemi drámafesztiválokon, 1958-59 között a Royal Court Theatre dramaturgja volt. 1960-ban Rockefeller-ösztöndíjat kapott és visszatért Nigériába, ahol színházi társulatokat alapított, miközben angolt és irodalomelméletet tanított.

Hamar ráébredt hazája társadalmi ellentmondásaira, ami esszéin kívül legjelentősebbnek tekintett darabjában, a Kongi szüretében nyilvánul meg legélesebben. A véres nigériai polgárháborúban békítő-közvetítő szerepet vállalt, ezért kétévi börtönnel sújtották 1967-69-ben. Szabadulása után az Ibadani Egyetemre került, majd ösztöndíjjal ismét Angliába ment. Afrikai szellemben feldolgozta Euripidész Bakkhánsnők című drámáját, s megírta Jero metamorfózisa és A halál és a király című darabjait.

Hazájába visszatérve az ibadani, majd az ifei egyetem professzora lett, Transition címmel folyóiratot indított. 1976-os Mítosz, irodalom és az afrikai világ című esszékötetében feltárta az európai kultúrához túlságosan kötődő, akkor divatos eszmeáramlat, az úgynevezett négritude gyengéit és hiányosságait, s határozottan fellépett kulturális egyeduralmi törekvései ellen. Művészeti és politikai hitvallását a legteljesebb igénnyel az Aké, a gyermekkor évei című önéletírásában fogalmazta meg, melyből nem hiányzik írásművészetének egyetlen jellemzője sem: a líraiság, a harsány humor, a törzsi misztikum, az éles szemű társadalomrajz és a politikai jelenségek átgondolt bírálata. 1985-ben a Nemzetközi Színházi Intézet elnöke lett, majd 1986-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat.

Politikai aktivitása sem csökkent, írásaiban éles hangon bírálta a fennálló rendszer visszásságait, a virágzó korrupciót, 1993-ban utcai tüntetéseket is vezetett a katonai kormányzat elleni tiltakozásul. Válaszként a vezetés utazási tilalommal sújtotta, de 1994-ben a hatóságok éberségét kijátszva titokban elhagyta Nigériát és Franciaországba, majd Londonba utazott.

Többször is felhívta a világ közvéleményét, hogy közösítse ki Sani Abacha tábornok katonai rezsimjét. 1997-ben a lagosi bíróság hazaárulás vádjával eljárást indított ellene, a katonai rezsim kiadatását követelte, sikertelenül. Végül Achebe halála után, 1998 októberében tért vissza Nigériába. Mint mondta, jobban szeretne csak író lenni, de aktivista tevékenységét azóta sem hagyta abba, legutóbb - több Nobel-díjas íróval együtt - Kína Tibet-politikája miatt emelte fel szavát.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását