Atomot Magyarországnak?
Úgy látszik idehaza az atomenergia-lobbi sokkal erősebb, mint más alternatív energiák támogatói. Ezt tükrözi a legújabb paksi fejlesztési projekt, s már megjelentek az orosz érdeklődők is. Nem lesz olcsó.
2009. július 13. hétfő 08:19 - Kesjár Norbert
Hazánk energiabiztonságát úgy tudnánk a jelenleginél is jobban megteremteni, ha diverzifikálnánk a különböző forrásokat. Az lenne a kívánatos, ha nem csupán az Oroszországból érkező gáztól függne az ország energiaellátása, hanem sikerülne még több alternatívát találni.
A lehetőségek között van egyfelől az ún. megújuló energiák használata. Ez a fajta energia lenne a leginkább környezetkímélő, de a jelenleginél nagyobb arányú felhasználását jelentősen akadályozza az az egyszerű tény, hogy iszonyatosan drága lenne a különböző üzemek kiépítése.
A másik alternatíva az atomenergia jelenleginél nagyobb mértékű felhasználása lehet. Jelenleg az országban egyetlenegy atomerőmű működik négy reaktorral. A már így is szép kort megélt Paksi Atomerőmű 2017-ig mindenképpen üzemel majd, az azt követő időre azonban meg kell találni az így kieső energia forrását.
Természetesen a szakemberek is tisztában vannak ennek az időpontnak a sürgető közeledtével, ezért már most vizsgálják az élettartam-hosszabbítás és a kapacitásbővítés lehetőségét.
Még több reaktor
Lévai András
"A projekt névadója néhai dr. Lévai András professzor, aki a hazai energetika meghatározó személyisége, az átfogó műszaki, környezeti és nemzetstratégiai szempontokat ötvöző energetikai szemlélet meghonosítója. Lévainak kiemelkedő szerepe volt a hazai energiarendszer fejlesztésében és abban, hogy a paksi atomerőmű létesítése világszínvonalon valósult meg" - fogalmaz az MVM közleménye.
Forrás: mvm.hu
A Paksi Atomerőmű tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek (MVM) korábban Teller-projekt néven elindította a bővítési lehetőségek vizsgálatát. Eszerint tíz év múlva egy új, egy 1600 megawattos reaktor épülne a meglévők mellé, így gyakorlatilag megdupláznák az erőmű jelenlegi kapacitását. Ezen kívül még a jelenlegi reaktorok üzemidejét is 20 évvel meghosszabbítanák.
Miután az Országgyűlés idén tavasszal elvi hozzájárulását adta a projekt megvalósításához, a készítők nekiláttak annak, hogy részletesebben kidolgozzák a fejlesztéseket. Ennek a következő állomása az volt, amikor a napokban az MVM újabb tervet jelentett be Lévai Projekt néven.
A projekt célja, hogy elvégezze azokat a legfontosabb feladatokat, amelyek révén megvalósulhat a paksi atomerőmű bővítésének megkezdése.
A végső cél eléréséig azonban rengeteg dolgot kell még részletesen kidolgozni. A legfontosabb feladat a finanszírozás biztosítása. Az összköltség ugyanis szakértők szerint 3-4 milliárd forint körül alakul, amelyet egészen biztosan nem tud teljes egészében fedezni a magyar központi költségvetés. Így mindenképpen szükséges lenne majd magánbefektetők bevonása, illetve – ha elérhető – különböző uniós pénzek igénybevétele.
A Lévai Projekt keretében megvalósítandó további feladatok közé tartozik a majdani létesítés kereteinek meghatározása, valamint a szállítói tender előkészítése (melyhez szükséges a műszaki és kereskedelmi feltételek rögzítése is).
Nem elég azonban csak az atomerőműre koncentrálni, hanem elemzéseket, tanulmányokat kell készíteni a környezeti hatásokról, a várható fogyasztói igényekről és a regionális energiapiacról is (azért, hogy megnézzük, versenyképes lesz-e a magyar megoldás a térségben).