Etikátlanok voltak az amerikaiak
A guantánamói foglyok egészségi állapotáról az orvosi etika mellőzésével történő döntéshozatalt és az amerikai haderő ebben játszott szerepét bírálták kutatók a The Lancet brit orvostudományi folyóirat e heti számában megjelent tanulmányukban.
2009. július 26. vasárnap 16:38 - HírExtra
A kubai területen működő kétes hírű amerikai katonai börtönt az amerikai kormány 2010 januárjában be kívánja zárni. 2002-es megnyitásakor mintegy 800 terroristagyanús embert szállítottak oda, jelenleg több mint kétszázan raboskodnak a kerítés mögött.
George Annas, a bostoni egyetem professzora és Leonard Rubinstein, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) és az Amerikai Békeintézet (USIP) tagja két kulcsfontosságú kérdéskört említett: a kihallgatások közbeni kegyetlen bánásmódot és az éhségsztrájkoló foglyok kényszertáplálását.
A kutatók, akik az Obama-kormányzat szemére hányják, hogy elutasít minden független vizsgálatot a börtönben, bírálatukat a rendelkezésükre bocsátott dokumentum alapján készítették, ami nem más, mint a Pentagon februárban közzétett 81 oldalas jelentése arról, hogy mennyiben tesznek eleget a fogolytáborban a genfi egyezmény előírásainak.
Az éhségsztrájkolók kényszertáplálását a Nemzetközi Orvosszövetség is elítélte mint embertelen és megalázó bánásmódot", amelyet tilt a genfi egyezmény - mutattak rá a szerzők. Emlékeztettek arra, hogy a jelenleg Guantánamón őrzött 229 fogoly közül 25-50 folytat rendszeres időközönként éhségsztrájkot. Kifogásolták, hogy a kényszertáplálásukról nem orvosok, hanem katonai vezetők döntenek.
A szerzők szerint sérti az orvosi etika alapvető elveit” az, hogy a kihallgatásokon pszichológusok és pszichiáterek is jelen vannak. A kihallgatási módszerek között alkalmazzák a stressz, a szorongás és a félelem növelését, ami összeegyeztethetetlen az orvosi hivatással” - fejtették ki véleményüket.
A kutatók felszólították a Pentagont, hogy orvosok ne legyenek jelen a szakmai etikának ellentmondó kihallgatásokon, továbbá tegyék lehetővé, hogy független vizsgálatot végezhessenek a foglyok fizikai és mentális állapotáról.
Forrás: MTI