2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Valami lehet a Gripenek hátterében?

Nincsenek információi a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) arról, hogy tárgyalt-e, s ha igen, akkor miről tárgyalt volna 2005 őszén Zámbori Mihály, a HM akkori kabinetfőnöke, helyettes államtitkár és Alfons Mensdorff-Pouilly, a fegyverlobbistaként a Gripen-ügyben elhíresült gróf.
2009. július 31. péntek 06:28 - HírExtra
Az MTI azért kereste meg a minisztériumot, mert a HVG csütörtöki számában azt írták, hogy "minden eddiginél kézzelfoghatóbb magyar szál bukkant fel az osztrák Gripen-gróf elleni nyomozás során", amely arról árulkodik, hogy a HM volt kabinetfőnöke még 2005 őszén, Budapesten találkozott a fegyverlobbistával. Alfons Mensdorff-Pouilly ellen Bécsben még tart az ügyészségi vizsgálat, amelynek végeztével kiderülhet, hogy vesztegetés, pénzmosás vádjával, vagy hamis tanúzásért emelnek-e vádat ellene - emlékeztet a hetilap.

A Honvédelmi Minisztérium az MTI megkeresésére azt közölte, hogy "már 2006 óta nem dolgozik a tárcánál a volt kabinetfőnök", s nem is tartják vele a kapcsolatot, így arról sem tudnak beszámolni, hogy mi lehetett a tárgyalás témája, ha sor került arra egyáltalán.
A HVG az osztrák Format című magazinban megjelent dokumentumra hivatkozik, amely a panamai bejegyzésű, de Genfben működő Valurex International SA havi jelentésének egy oldala.

Eszerint a volt kabinetfőnök, a gróf és egy bizonyos Turján Barbara 2005. szeptember 13-án találkoztak, és megbeszélést folytattak, majd Zámbori neve még egyszer felbukkan október 10-i dátummal a dokumentumon. Akkori budapesti tárgyalópartnere a dokumentum szerint egy bizonyos Richard Smith és Josef Bernecker, az Alinak becézett gróf állítólagos társa, aki korábban tábornoki rangban az osztrák légierő parancsnoka volt.

A HVG szerint a dokumentumon szereplő két magyar név ismert a magyar katonapolitikában. Zámbori Mihály a kilencvenes évek elejétől az Agrobanknál, a Pénzintézeti Központnál, majd a Postabank értékpapír-forgalmazási cégénél dolgozott, 2001-ben pedig a Magyar Államkincstár főosztályvezetője lett. 2002-től a HM védelemgazdasági helyettes államtitkára, majd 2004-től a miniszteri kabinetirodát vezette. Turján Barbara viszont kívülálló, ő Mensdorff-Pouilly gróf cégeiben tűnt fel ügyvezetőként (máig ő vezeti például az energetikai fejlesztésre létrehozott Pannónia Szél Kft.-t), édesapja, Turján Sándor pedig az Antall-kormány idején a HM gazdasági ügyeket felügyelő helyettes államtitkára volt.

A lap azt írta: Mensdorff gróf munkatársai között korábban megfordult Gyuricza Ágnes, Gyuricza Béla volt vezérkari főnök, majd Fidesz-képviselő lánya is.

Zámbori Mihály a HVG-nek azt mondta: "arra biztosan emlékszik, hogy Mensdorff grófnak nem volt magyar kormányzati tárgyalási engedélye a HM-mel, valamikor - emlékezete szerint egy repülőnapon - viszont valóban találkozott vele. Igaz, azt sem zárta ki Zámbori, hogy még néhányszor szakkiállításon összefutottak, a Valurex cégnevet viszont elmondása szerint sohasem hallotta. A már említett Valurexet egyébként az osztrák hatóságok amolyan pénzmosó köztes vállalkozásnak tekintik - a gróf pedig saját korábbi vallomása szerint 2005-2006-ban dolgozott a cégnek".

A Format című osztrák magazin idén áprilisban arról írt, hogy a birtokába került egy jelentés, amelyet a súlyos csalások ügyében illetékes brit hivatal (SFO) küldött tavaly júliusban az osztrák belügyminisztériumnak. A cikk szerint Mensdorff-Pouilly azt javasolta megbízóinak, hogy Ausztriában négy személynek 250 millió schillinget (18,2 millió euró), Magyarországon öt személynek 180 millió schillinget (13,1 millió euró), Csehországban pedig húsz személynek több mint egymilliárd schillinget fizessenek ki közvetítőkön keresztül - az SFO gyanúja szerint korrupciós céllal. A cikk 2000 márciusa és 2003 júliusa, valamint 2004 és 2006 decembere közti jutalékokat említ.

Az Orbán-kormány 2001 szeptemberében döntött a Gripenek beszerzéséről, noha a Honvédelmi Minisztérium nem a Gripen, hanem amerikai F-16-os vadászgépek beszerzését javasolta a Nemzetbiztonsági Kabinetnek. A 2002-ben hivatalba lépett Medgyessy-kormány 2003-ban módosította a szerződést. A megállapodás értelmében Magyarország nagyjából 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.

A 2007 októberében, a Gyurcsány-kormány ideje alatt elkészült Gripen-jelentés szerint semmi ok nem volt 2001-ben vadászrepülőgépek beszerzésére, ráadásul a döntéssel kapcsolatban nem volt költségelemezés, nem folyt le közbeszerzési eljárás, és a szerződés szövegezése sem volt megfelelő. A jelentés nem foglalkozott a korrupció gyanújával, nem mondta ki senkinek a személyi felelősségét, és nem tett javaslatot további lépésekre.

A Gripen-ügyet három svéd újságíró pattantotta ki. A svéd közszolgálati tévé 2007 februárja és júniusa között mutatta be azt a dokumentumfilm-sorozatot, amely a Gripen International titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állításait, és feltárta a vadászrepülőgépek eladása körüli korrupciógyanús ügyleteket. A műsor szerint 2002 márciusában született az a titkos megállapodás, amelynek értelmében Alfons Mensdorff-Pouilly gróf osztrák üzletember tizenegymillió euróhoz jutott az ügylet során a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban.

A BAE állítólag 107,6 millió eurót bocsátott Mensdorff-Pouilly rendelkezésére "harmadik félnek történő kifizetésekre". Nem tudni, hogy mennyit használtak fel ebből az összegből, de a jelentés lehetségesnek tartja, hogy a pénz nagyobb részét a magyar beszerzési eljárásra fordították.

Ausztriában tavaly indult nyomozás Mensdorff-Pouilly ellen. A osztrák ügyészség elsősorban a 2002-es osztrák vadászrepülőgép-beszerzéssel kapcsolatban vizsgálódik ellene.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását