2024. november 25. - Katalin

Szúnyogok fenyegetik a Galápagos-szigeteket

Fertőzött szúnyogok veszélyeztetik a Galápagos-szigetek egyedülálló vadvilágát; a rovarok főként az egyre növekvő számú hajókkal és repülőkkel kerülnek ide - közölték szerdán kutatók.
2009. augusztus 12. szerda 23:03 - HírExtra
A szakértők attól tartanak, hogy az ötsávos darázsszúnyog (Culex quinquefasciatus) elszaporodása ugyanolyan romboló hatással lehet a Galapágos-szigeteken, mint a Hawaii-szigeteken volt a 19. század végén, amikor a szúnyogok által behurcolt fertőzések rengeteg őslakos madarat pusztítottak ki.

Az 1980-as évek közepén figyeltek fel igazán először a szúnyogokra a Galápagos-szigeteken, azóta nem jelentett komolyabb problémát jelenlétük.

Brit és ecuadori tudósok kimutatták, hogy ezek a rovarok valójában repülőgépekkel, illetve hajókkal kerülnek be a szigetvilágba. Genetikai vizsgálatok azt is igazolták, hogy miután új lakhelyükre érkeznek, szaporodnak is.

"Évről évre több hajó és repülőgép érkezik a Galápagos-szigetekre, ezzel nő a kockázata, hogy fertőzések alakulnak ki" - nyilatkozta Simon Goodman a Leeds-i Egyetem kutatója. "Az, hogy egyelőre még nem találkoztunk semmilyen komoly betegséggel, valószínűleg csak a szerencsének köszönhető" - tette hozzá.

Ez a szúnyog többek között maláriát, baromfihimlőt és a nyugat-nílusi lázat is hordozza.Bálnavadászhajókon vizeshordókban érkeztek meg annak idején Hawaiira a veszélyes vérszívók, amelyek miatt számos őshonos madárfaj halt ki a szigeteken. Goodman és kollégái attól tartanak, hogy hasonló mértékű pusztulás fordulhat elő a Galápagos-szigeteken is a szigetek és a szárazföld közötti növekvő forgalom miatt.

Évente átlagosan 14 százalékkal növekszik a turizmus, amely a szigetek fő bevétele.

Az ecuadori kormány nemrégiben kiadott rendelete szerint a szigetekre érkező repülőgépeken rovarirtószerrel kell permetezni. A kutatók viszont úgy vélik, a rendelet lehetséges következményeit és hatását nem ellenőrizték, valamint a szabályok nem vonatkoznak áruszállító hajókra.

A patkányok, vaddisznók, legyek és idegen növényfajok után a szúnyogok a legújabb behatolók a sorban, melyek elfoglalták a dél-amerikai partoktól 970 kilométerre, az Egyenlítő felé elterülő csendes-óceáni-szigeteket.

Charles Darwin brit természettudós a 19. században dolgozta ki híres evolúciós elméletét, miután tanulmányozta a szigetek változatos és egyedi élővilágát.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását