Igazságtalanság az állami gondozottakkal?
Igazságtalan az állami gondozott gyermekek ellátásának központi finanszírozása, s ezen sürgősen változtatni kellene az érintettek érdekében - mondta Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés fideszes elnöke.
2009. szeptember 2. szerda 12:49 - HírExtra
Az intézményrendszer működtetésének finanszírozása lakossági szám alapján történik, s ez különösen a hátrányos helyzetű megyéket sújtja, hiszen ott a nehéz körülmények miatt három-négyszer nagyobb az állami gondozottak száma - fejtette ki a térségi helyhatósági vezető.
Magyarázatként hozzátette: Szabolcsban például 2.300 feletti az ellátott gyermekek száma, míg a dunántúli megyékben 500-600, így a lakosság-arányosan osztott pénzből kisebb összeg jut egy gyermekre a Nyírségben.
Seszták Oszkár szerint a finanszírozást a feladathoz kellene kötni, hogy a gyermekek a nehezebb helyzetű megyékben ne szenvedjenek hátrányt.
Megjegyezte: a jelenlegi ellátás anyagi helyzetét nehezíti az is, hogy a megyei jogú városok egy Alkotmánybírósághoz került vita miatt nem vállalnak rész a finanszírozásból, pedig például a szabolcsi gyermekvédelmi központ például jelenleg 300 nyíregyházi illetékességű fiatalról gondoskodik.
Makara Tamásné, a központ igazgatója szólt arról, hogy a gazdasági-pénzügyi válság következtében áprilistól növekszik az állami gondozásba kerülő gyermekek száma, a kórházakban például a szülések után négyszer annyi csecsemőt hagynak ott, s mondanak le róluk a szülők.
Az intézményvezető az elkészült esélyegyenlőségi terv intézkedései közül kiemelte: a gyermekek és a róluk gondoskodó nevelőszülők helyzetét egyaránt javítani szeretnék a jövőben. Jelenleg 1.500 gyermeket 650 nevelőszülő gondoz Szabolcsban, míg 800 fiatal gyermek-, illetve lakásotthonban él.
A nevelőszülőknél például - folytatta - szeretnék azt is elérni, hogy munkaviszonynak számítson a tevékenységük, és ismerjék el a gondozói éveket a nyugdíjszámításnál.
Az intézmény-hálózat feltételeit és a gyermekek tanulási, munkához jutási esélyeit európai uniós pályázatokkal is igyekeznek javítani. Már készül a munkába állás elősegítésére és a gondozó szakemberek szervezett képzésére vonatkozó pályázat.
Korábban nyertek már pályázati támogatást, 10 millió forint hazai, minisztériumi forrást kaptak a nevelőszülői lakások eszköz-fejlesztéséhez, illetve a nevelőszülők képzésére, személyiségük fejlesztésére.
Forrás: MTI