Büszkék lehetünk kapcsolatunkra Izraellel
Minden oka megvan Izraelnek és Magyarországnak arra, hogy büszke legyen kétoldalú együttműködésének eredményeire, kiváló kapcsolataikra.
2009. szeptember 7. hétfő 17:01 - HírExtra
A két országnak politikai, tudományos, kulturális, gazdasági és kereskedelmi területen is kiválóak a kapcsolatai. Azonban e jó viszony ellenére sem szabad elfelejtenünk, hogy a II. világháború alatti magyar hatóságok felelősek voltak a holokauszt megtörténtéért. Nem feledhetjük, hogy hatszázezer magyar zsidót pusztítottak el a náci népirtásban. Gondoskodnunk kell arról, hogy egy ilyen tragédia soha többé ne történjen meg Magyarországon - mondta Szabó Vilmos.
A konferencián a két ország közötti diplomáciai kapcsolatokról, Izrael és az Európai Unió kapcsolatáról, valamint Izraeli közel-keleti helyzetéről tartottak előadásokat diplomaták és e témák nemzetközileg elismert, legjobb szakértői.
Fónagy János (Fidesz), a parlament magyar-izraeli bizottságának elnöke kijelentette: a magyar-izraeli kapcsolatok fejlődésének szilárd elvi alapja, hogy mindkét ország demokratikus berendezkedésű. Egy másik fontos kapocs, hogy az Európai Unión belül Franciaország és Nagy-Britannia után Magyarországon él a legnagyobb zsidó közösség. Ez a közösség pedig érdekelt a kapcsolatokban, "megmaradásához szüksége van Izrael segítségére, támogatására és adott esetben védelmére.". Ezenkívül Izraelben jelentős azok száma, akik számon tartják, hogy a történelmi Magyarország területéről származnak. Sokan közülük ma is kötődnek Magyarországhoz, és tesznek a kapcsolatok fejlődéséért - mondta.
"Ellenzéki politikusként hangsúlyozom: az Izraellel kapcsolatos politika közmegegyezésen alapszik Magyarországon, a parlamenti képviselők alapvető kérdésekben egyetértenek. Egyetértünk abban, hogy Magyarországnak erkölcsi kötelessége hozzájárulni Izrael stabil létéhez, Izraelnek joga van a biztonsághoz" - jelentette ki Fónagy János.
Terényi János, a konferencia egyik társszervezőjének, a Magyar Külügyi Intézetnek az igazgatója elmondta: azért rendeztek konferenciát konkrét kérdésekről - nem pedig hagyományos ünnepséget - az évforduló alkalmából, hogy ezzel is érzékeltessék a kiváló kétoldalú kapcsolatok szellemét.
A 2006-ban kormányhatározattal létrehozott Magyar Külügyi Intézet (MKI) feladata erősíteni a magyar külpolitikai stratégiai tervezés tudományos hátterét, segíteni a Külügyminisztériumot és minden más kormányzati szervet.
Az MKI mellett szervezője volt a konferenciának Izrael Állam budapesti nagykövetsége, valamint az Izraeli Külkapcsolati Tanács, amely egy pártatlan, nem kormányzati kutató- és vitafórum. A tanácsot a Zsidó Világkongresszus (WJC) kutatóintézetének égisze alatt, a New York-i Külkapcsolati Tanács és a brit Chatham House mintájára, 1989-ben hozták létre izraeli külügyi szakemberek és tudósok, illetve az izraeli társadalom más befolyásos személyiségei.
Forrás: MTI