A szurkoló halála talán megálljt parancsol?
A futball-huliganizmus felszámolásáról szóló fogadkozásokat és döbbent csodálkozást kifejező nyilatkozatokat váltott ki szerb politikusokból, vezető állami hivatalnokokból annak a francia szurkolónak a keddi halála, akit szeptember 17-én vertek meg a Partizan Beograd labdarúgócsapatának huligánjai.
2009. szeptember 29. kedd 19:18 - HírExtra
Brice Tatont, a Toulouse szurkolóját az Európa Liga-összecsapás előtt verték össze, s dobták le több méter magasról az utca betonjára a helyi drukkerek. Az eset a szerb főváros egyik kávézójának teraszán történt, ahol 30 fős csoport támadta meg Tatont és két társát.
Ivica Dacic szerb miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter, Snezana Malovic igazságügyi miniszter és Slobodana Radovanovic államügyész közös nyilatkozatban jelentette ki, hogy a legsúlyosabban meg kell büntetni Brice Taton gyilkosait.
A szlovéniai hivatalos látogatáson tartózkodó Boris Tadic államfő kijelentette: a szerb állam a legszigorúbban fog fellépni a történtek kapcsán.
Megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy Szerbiában a labdarúgáshoz kötődő erőszak a hétköznapok része. Szakértők, állami hivatalnokok mondták már ki számtalanszor, hogy a nagy szerb futballklubok (elsősorban a belgrádi Crvena zvezda és Partizan Beograd) állampolgári egyesületként bejegyzett szurkolói klubjait bűnözők, főleg a kábítószer-kereskedelemben érdekelt személyek vezetik, akiknek érdekük, hogy az általuk irányított fiatalokat erőszakra ösztönözzék, fenntartva ezzel az állandó félelem légkörét.
Elhangzott ez a múlt héten a belgrádi kormány egyik szakbizottságának ülésén is, de az erről beszélő Snezana Markovic ifjúsági és sportügyi miniszter egyetlen nevet sem említett. A sajtónak nyilatkozó jogi szakértők ezután azt mondták: vagy hazudott a miniszter, vagy a szerb államnak nincs mersze leszámolni a futball-huliganizmust szító bűnözőkkel.
Állandó témája a belgrádi sajtónak az a szoros kapcsolat is, amely a szurkolói klubokat egyes parlamenti pártokhoz fűzi. Közismert tény, hogy a múlt század kilencvenes éveiben a ma demokratikusnak nevezett pártok közül több is futballdrukkereket mozgósított a Milosevic-rezsim elleni tüntetésekre, s máig hálás azoknak az "élszurkolóknak", akik akkor segítették.
Forrás: MTI