Aneszteziológiai napok
A betegek műtéti előkészítéséről, a szepszis (vérmérgezés) időben történő felismeréséről és hatékony kezelési módjáról, valamint az egynapos sebészeti beavatkozásokkal kapcsolatos aneszteziológiai feladatokról cserélnek véleményt a szakemberek a debreceni aneszteziológiai napokon - közölte Fülesdy Béla professzor pénteken sajtótájékoztatón.
2009. október 17. szombat 08:00 - HírExtra
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszékének vezetője elmondta: több mint 400 hazai és határon túli szakorvos vesz részt a konferencián, köztük a kolozsvári, a kölni, a linzi és a bécsi egyetemi klinikák képviselői.
A Pro Anaesthesia Debreceniensis díszoklevelet az idén Udo Illievich professzornak, a linzi idegsebészeti aneszteziológia vezetőjének adták át, aki az elmúlt évtizedben jelentősen hozzájárult a debreceni idegsebészeti aneszteziológusok képzéséhez - mondta Fülesdy Béla.
A tanácskozás főbb témáit részletezve elmondta: jelenleg az intenzív osztályokon kapott szepszis miatt a betegek 30-50 százaléka hal meg világszerte, s Magyarországon sem jobb a helyzet.
A halálozási arány csökkentéséért a szakemberek áttekintik, milyen ápolási intézkedésekkel, illetve gyógyszeres kezelésekkel lehetne javulást elérni. A tapasztalatok szerint ahol több nővér jut a betegekre, eredményesebb a gyógyulás - tette hozzá.
A professzor szerint az egynapos sebészet terjedése különös felelősséget ró az altatóorvosokra: nekik kell ugyanis meghatározniuk, melyik beteg alkalmas az ilyen jellegű beavatkozásra, s a műtét utáni gyors elbocsátás nem jelent számára fokozott rizikót.
Az aneszteziológiai napokon bemutatták a debreceni tanszék munkatársai által szerkesztett, Európában, de a világon is egyedülálló, a műtét körüli ellátásról szóló, Perioperatív betegellátás című szakkönyvet, amely a kongresszusra jelent meg.
Ezzel összefüggésben Tassonyi Edömér professzor elmondta: műtét közben kielégítő az altatási biztonság (a halálozási arány ezrelékben mérhető), de a műtét utáni időszakban már százalékban, tehát van mit tenni.
Az új szakkönyv a nemzetközi tapasztalatokat összegzi, s olyan szakmai kérdéseket tárgyal, amelyek egységes alkalmazásával lényeges javulás várható a műtét utáni halálozási arányban - mondta a professzor.
Forrás: MTI