A kiskereskedelem tovább esett
Augusztusban tovább esett a kiskereskedelmi forgalom, a kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított eladási forgalma - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009 első nyolc hónapjában 4,2, augusztusban 7,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
2009. október 22. csütörtök 10:37 - HírExtra
A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2009. augusztusban a kiskereskedelmi eladások volumene 0,7 százalékkal mérséklődött az előző havihoz képest. Júliusban a havi visszaesés magasabb, 2,4 százalék volt, az egy évvel korábbihoz viszonyítva azonban az augusztusinál kevésbé, 6,7 százalékkal csökkent a forgalom.
Tavaly augusztusban a volumen júliushoz képest 0,2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 1,4 százalékkal csökkent.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2009 első nyolc hónapjában 4.639 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből augusztusban 638 milliárd forint realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 16 százaléka az üzemanyag-, 14 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben történt, a többi üzlettípus együttes részesedése 24 százalék volt.
2009 augusztusában az eladások jelentős részét - 91 százalékát - lebonyolító vegyes termékkörű üzletek, így a hiper- és szupermarketek, valamint vegyesboltok értékesítésének volumene 7 százalékkal csökkent a 2008. augusztusihoz mérten. A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első nyolc hónapban 7,3, augusztusban 10,7 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakinál. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem augusztusi eladásai 0,4 százalékkal maradtak el a júliusitól.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009. augusztusban tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom volumenének csökkenése: ennek mértéke az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,8, az eurózóna országaiban 2,6 százalék volt az előző év azonos havihoz képest.
Forrás: MTI