A világ legfallikusabb épületei
Náluk nem a méret számít, de nem is a helyszín: Amerika, Spanyolország, Izland vagy akár a Kis Hableány palotája… ők ott vannak. Keményen állják a fitymáló kritikát, büszkén merednek az égnek. Rendhagyó összeállításunkban a történelem leginkább fallikus épületei közül szemezgettünk.
2009. október 27. kedd 13:14 - Forró János
Ha úgy tetszik, körül vagyunk véve "faszokkal". A fallikus szimbólumok ott vannak hétköznapjainkban, gondoljunk csak egy uborkára, banánra vagy – pláne – a fegyverekre. De az sem véletlen, hogy erotikus reklámokban előszeretettel szopogatnak nyalókákat a hölgyek, vagy hogy a Magnum-reklámoknak szinte kötelező eleme, ahogy érzéki ajkú lányok lassan a szájukba veszik a jégkrémet.
Ám ha jobban szétnézünk a világban, azt látjuk, nem csak mikrovilágunkat uralják kis péniszek; bizony van, hogy egy egész város arculatát meghatározzák! Sigmund Freud mosolyogva simítja végig a szakállát.
„Az építészet a nemzet arculata” – a szentenciát még a francia Custine márki pennája vetette papírra a 19. század derekán, és lám, milyen örökérvényű igazságot fogalmazott meg! Pedig ő már nem láthatta modern korunk remekműveit. A most következő épületek nem gazdagon díszített ornamentikájukkal, letisztult klasszikusságukkal vagy éppen mesteri funkcionalizmusukkal hódítanak – titkuk már-már banális, mégis félreérthetetlen formavilágukban keresendő. Kis összeállításunkban a történelem során valaha alkotott legpénisszerűbb építményeket vesszük górcső alá.
Ypsilanti Water Tower
Kétségkívül erős darabbal kezdünk, az Ypsilanti városában álló, 1889-ben épület víztorony mintha csak maga is azt mondaná: „Én bizony egy "pöcs" vagyok! Ha nem is túl méretes, de annál robosztusabb!” Büszke kiáltását pedig mások is meghallották: az amerikai Cabinet magazin egy 2003-ban meghirdetett versenyén végül a fallikus víztorony diadalmaskodott, s kapta meg a megtisztelő „A Világ Legfallikusabb Épülete” címet.
A közel negyvenöt méter magas épület formája magáért beszél: a Michigan állami versenyző atyja, William R. Coets nem bízta a véletlenre a dolgot, és még egy kecses makkal is ellátta a város legmagasabb pontjára épített tornyot. Summa summarum: sokak szerint kategóriájának abszolút győztesét tisztelhetjük benne. No de nézzük meg a többi jelöltet!
A spanyol óriásfütyi
Száznegyvennégy méteres magasságával igencsak tekintélyes méretűnek mondható a Spanyolországban felállított Torre Agbar. A harmincnyolc szintes felhőkarcolót 2005-ben személyesen a spanyol király adta át. Noha látványa kétségtelen fallikus asszociációkat kelt az emberben, tervezője, a francia Jean Nouvel egy földből kitörő gejzírnek álmodta meg a barcelonai vízművek tulajdonában álló tornyot. Nos, itt a kép, döntsön ki-ki maga: gejzírrel vagy egy gigapöccsel állunk szemben?
Virág vagy fallosz? Fallikus virág?
Bár még csak terv, azért itt van a helye annak a negyvenszintes lakóháznak, amelyet San Diego belvárosának kapujaként kívánnak felépíteni. A felkért szaktanácsadó szerint viszont az épület kísérteties módon emlékeztet egy falloszra.
„A legfelső emeletek kidudorodó, lekerekített formája nagyon fallikussá teszi az épületet” – fogalmaz visszafogottan a Gwynne Pugh Santa Monica-i építész, akit a belváros fejlesztéséért felelős ügynökség kért fel a tervek felülvizsgálatára.
„Csak egy sajátságos felfogással tekinthető az épület fallikus szimbólumnak. Bármibe lehet szexet képzelni – csak egy beteg elme képes erre” – reagált a péniszvádra az építtető. Sandor Shapery saját bevallása szerint „organikus formát” keresett, de hajlandó változtatni az eredeti elképzeléseken, mert nem akarja senki érzéseit sem megbántani. Ismét felteszem az olvasónak a kérdést: virág vagy fallosz? Netán fallikus virág?
Hajtás után a további versenyzők!