Novembertől használhatják a szociális kártyát
Novembertől használhatják a segélyezettek a szociális kártyát a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Monokon.
2009. november 3. kedd 06:40 - HírExtra
Szepessy Zsolt, a település független polgármestere az MTI-vel hétfőn közölte: a szociális kártyára a törvény szerinti arányban utalja rá az önkormányzat a támogatást, tehát amit csak készpénzben lehet adni, azt továbbra is készpénzben fizetik ki. Az összegek havi ütemezésben kerülnek majd a kártyákra.
Monokon öt helyen lehet használni az utalványkártyákat, illetve az egész ország területén elfogadják azt a kártyakibocsátó céggel szerződött üzletek - ismertette a részleteket.
A szociális kártya bevezetése mellett október 20-án döntött Monok képviselő-testülete. A polgármester akkor elmondta: a község tíz képviselőjéből heten voltak jelen a voksoláson, közülük hatan igennel, egy képviselő nemmel szavazott. A monoki döntés szerint a szociális segély 60 százalékát kártyára utalja az önkormányzat, 40 százalékát pedig készpénzben kapják az érintettek.
A szociális kártyával csak a szerződéses elfogadóhelyeken lehet fizetni, s csak a rendeletben meghatározott árucikkeket és szolgáltatásokat lehet megvásárolni, illetve igénybe venni, például - egyebek mellett - általános élelmiszert, ruházati termékeket, tanszert, tisztító- és tisztálkodó szereket, gyógyszert, tüzelőt, a távfűtés, a víz, a gáz, a villany, a lakbér, és a lakáshitel-törlesztés költségeit.
Békés megyében az újkígyósi önkormányzat már átutalta az átmeneti segély, valamint a lakásfenntartási támogatásra jogosultak kártyájára az átlagosan 5 és 10 ezer forint közötti összegeket.
Szebellédi Zoltán, aki 2006-ban a KDNP, a Fidesz és a Gazdakör színeiben nyerte el a polgármesteri székét, az MTI-nek hétfőn elmondta: a városban megközelítőleg 200-300 ember jogosult erre az ellátásra, és számukra a kártyát szerdán adják át. Pontosítják az elfogadóhelyeket, már megegyeztek - mások mellett - az energia- és vízszolgáltatókkal és több élelmiszerbolt vezetőjével.
A polgármester az MTI érdeklődésre cáfolta, hogy ezzel az intézkedéssel nehéz helyzetbe hozták volna a rászorultakat, mert, mint mondta, egyelőre havonta átlagosan 5 és 10 ezer forint átutalásáról van szó.
Hozzátette: abban bízik, hogy a kártyákra átutalt pénzt nem lehet italra, cigarettára vagy játékgépre költeni.
Forrás: MTI