2024. november 23. - Kelemen, Klementina

ENSZ-közgyűlés a gázai bűntényekről

Az ENSZ-közgyűlés határozatban szólította fel Izraelt és a palesztinokat, hogy vizsgálják ki a csaknem egy évvel ezelőtti gázai konfliktusban elkövetett állítólagos háborús bűncselekményeket. Az arab országok által előterjesztett, nem kötelező érvényű határozatot 114 ország szavazta meg, 18 ellenezte, illetve 44 ország tartózkodott.
2009. november 6. péntek 10:00 - HírExtra
Izrael és az Egyesült Államok mellett több európai uniós ország, így Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország és Csehország is a határozat ellen szavazott, míg más EU-tagországok - közöttük Nagy-Britannia és Franciaország - tartózkodtak. A fejlődő országok zöme megszavazta a határozatot. Izrael visszautasította a határozatot.

A határozatra Magyarország is nemmel szavazott. Bródi Gábor ENSZ-nagykövet elmondta: az Európai Unió országai a svéd elnökség vezetésével hosszasan tárgyaltak a palesztin delegációval és az arab országok küldöttségével. Sokáig remény volt arra, hogy egy kiegyensúlyozottabb határozat születik, de az utolsó pillanatban az eredeti javaslatot terjesztették a Közgyűlés elé. "Így Magyarország lényegében a korábbi álláspontját képviselve szavazott" - mondta.

Izrael visszautasította pénteken az ENSZ Közgyűlésének határozatát, "a valós tényektől teljesen idegennek" minősítve a testület döntését. A csütörtöki szavazásra reagálva, az izraeli külügyminisztérium nyilatkozatban szögezte le, hogy Izrael "fenntartja magának az önvédelem jogát", és a jövőben is mindent meg fog tenni, hogy "megvédje állampolgárainak életét a nemzetközi terrorizmus fenyegető veszedelmétől".

Az ENSZ-határozat - hasonlóan a Goldstone-jelentéshez - követeli Izraeltől és a palesztinoktól, hogy három hónapon belül folytassanak le "független és hitelt érdemlő" vizsgálatot a jelentésben feltűntetett háborús bűncselekményekkel összefüggésben. A határozat arra kéri Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt, hogy terjessze a jelentést a Biztonsági Tanács elé. Felszólítja a BT-t, hogy intézkedjen abban az esetben, ha Izrael és a palesztinok három hónapon belül mégsem indítanak vizsgálatot a bűntények feltárására.

Ha bármelyik fél megtagadja az együttműködést, a BT-nek elvileg fél éven belül át kellene adnia az ügyet az állandó Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC). Diplomaták azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a BT öt állandó, vétójoggal rendelkező tagja közül egyik sem akarja, hogy a BT is foglalkozzon a kérdéssel.

Daniel Carmon, Izrael helyettes ENSZ-nagykövete a közgyűlésen közölte, hogy a határozat "szentesíti és törvényesíti a hitelét vesztett ENSZ Emberi Jogi Tanács mélyen hiányos, egyoldalú és előítéletes jelentését". Alejandro Wolf, az Egyesült Államok helyettes ENSZ-nagykövete is azt mondta, hogy a határozat több tekintetben hiányos, például nem tesz említést a Hamász palesztin fegyveres mozgalomról.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását