Hétfőn a Parlamentben
A köztársasági elnök által az Országgyűlésnek visszaküldött új polgári törvénykönyvről (Ptk.) szavaz hétfőn az Országgyűlés, amely dönt a jelnyelvi törvényről is. A háromnapos ülésen újra megnyitják a 2010-es költségvetés részletes vitáját.
2009. november 8. vasárnap 09:37 - HírExtra
Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá és nem hirdette ki a Ptk.-t, hanem október 13-án megfontolásra visszaküldte a törvényhozásnak. A parlament hétfőn szinte egyhangúlag, 348 igen, egy nem szavazattal és nyolc tartózkodás mellett fogadta el a kormány által támogatott módosító javaslatokat.
A szocialisták az államfő álláspontjával összhangban változtattak az alapítványokkal, a joggal való visszaéléssel, a belátási képesség hiányával, a testvérnek testvér vér szerinti leszármazottjával kötött házasságával, a társasházi tulajdonnal, az ingatlan-nyilvántartással és a haszonélvezeti jog megváltásával kapcsolatos szabályokon, de az elévüléssel és a foglalóval kapcsolatos egyes részletszabályok tekintetében nem osztották Sólyom László álláspontját.
Hétfőn záróvita és zárószavazás lesz a visszaküldött Ptk.-ról.
Várhatóan határozathozatal lesz a lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami készfizető kezességről szóló törvény módosításáról, mely szerint a jövőben nemcsak a munkáltatói felmondás következtében, hanem a közös megegyezéssel munkanélkülivé váltak számára is elérhető lesz az állami garanciavállalás, és jövő év június 30-ról december 31-ig meghosszabbítják az államilag garantált hitel iránti igény benyújtásának határidejét is.
Az Országgyűlés várhatóan elfogadja a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló törvényjavaslatot, amelynek célja a magyar jelnyelv nyelvi státuszának elismerése, továbbá annak biztosítása, hogy a hallássérült és siketvak személyek a magyar jelnyelvet, illetve a speciális kommunikációs rendszereket használhassák, és az állam által finanszírozott jelnyelvi tolmácsszolgáltatást igénybe vehessék.
Az illetékekről szóló, valamint a hiteles tulajdonilap-másolat igazgatási szolgáltatási díjáról szóló és az egyes kapcsolódó törvények módosítása alapján - ha az Országgyűlés hétfőn jóváhagyja - a tulajdoni lapról kiállított hiteles másolatért jövőre négyezer forint helyett 6.250 forintot kell fizetni. A javaslat azt is tartalmazza, hogy a nem hiteles tulajdonilap-másolat papír alapon történő szolgáltatása megszűnik.
Határoznak az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvényjavaslatról, valamint az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról. Az első javaslat értelmében megszűnik a ma fennálló engedélyezési rendszer az egyéni vállalkozók esetében, helyette elég lesz a tevékenység bejelentése.
Döntés lesz a szocialisták kezdeményezte, a fővárosi önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló törvény módosításáról, amely az Állami Számvevőszék észrevételeinek megfelelően pontosítja a jogszabályt, például az állandó népesség fogalmát, valamint a belterületre számított népsűrűség fogalmát.
Zárószavazás lesz a szintén a szocialisták által benyújtott, a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló törvényjavaslatról, amely törvényi erőre emeli és pontosítja a köztulajdonban álló gazdasági társaságok vezető tisztségviselőinek és felügyelőbizottsági tagjainak pénzbeli juttatásának nyilvánosságra hozatalát, valamint maximálja fizetésüket.
Szavaznak a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló törvény módosításáról, amely alapján a termékdíjfizetési kötelezettséget kizárólag a gyártókra terhelik. Eddig mind a gyártónak, mind a kereskedőnek fizetési kötelezettsége volt.
A szocialisták javaslatára jöhet létre az árfolyamváltozás, a hitelszerződések és a törlesztőrészletek, valamint a bankok kockázatvállalási gyakorlata és a hitelnyújtás profitnagysága összefüggéseit feltáró vizsgálóbizottság. A testület több mint egy tucat kérdést vizsgálna, többek között azt: milyen összefüggések vannak a devizahitelek törlesztőrészleteinek gyors növekedése és az árfolyamváltozás között.
Módosul a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvény. Jelenleg alkoholtermék két litert meghaladó kiszerelésben csak vámhatósági engedéllyel forgalmazható, a javaslat engedély helyett bejelentést ír elő.
Kedden több pénzügyi tárgyú előterjesztés vitája mellett a 2010-es költségvetési törvényjavaslat újra megnyitott részletes vitája lesz nyolcórás időkeretben
Szerdán az előzetes napirend szerint kilenc javaslatot vitatnak meg, köztük az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az előterjesztés 14 jogszabályt módosít, és többek között bevezeti a közegészségügyi és járványügyi jogszabályi rendelkezések megsértése, valamint az egészségügyi szolgáltatók egyes szakmai szabályszegései esetére az egészségügyi bírságot.
A PSZÁF kormányhivatal helyett autonóm államigazgatási szerv lenne. Ezzel függ össze a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletének hatékonyabbá tételéhez szükséges egyes törvénymódosításokról szóló javaslat, amely emellett erősítené a PSZÁF fogyasztóvédelmi szerepkörét, és Pénzügyi Stabilitási Tanácsot állítana fel.
Ugyancsak a PSZÁF-fel van összefüggésben az alkotmány módosítása, valamint az egyes törvényeknek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elnökének rendelkezésalkotási hatásköréhez kapcsolódó módosítása. Utóbbi alapján a PSZÁF-elnök a felügyelt személyekre és szervezetekre kötelező erejű rendelkezéseket is kiadhat.
Forrás: MTI