2024. november 26. - Virág

Súlyos figyelmeztetés az országnak

Kende Tamás nemzetközi jogász szerint súlyos figyelmeztetésként értékelhető a kilenc fejlett ország nagykövetségének nyilatkozata, mely Magyarország korrupt közállapotaira, és annak lehetséges nemzetközi következményeire hívja fel a figyelmet.
2009. november 19. csütörtök 18:26 - HírExtra
A hasonló nyilatkozatok címzettjei jobbára afrikai államok és dél-ázsiai diktatúrák szoktak lenni - mondta a szakember csütörtökön az MTI-nek.

Az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetségeinek szerdai közös nyilatkozata szerint visszatarthatják a külföldi befektetőket a magyarországi "nem transzparens viselkedésről" szóló jelentések. Különös aggodalommal figyelik e viselkedés "jelentős megnyilvánulásait, amelyek hatással vannak a befektetőkre a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein".

Kende Tamás szerint a nagykövetségek összehangolt politikai akciójának hátterében minden bizonnyal az egyes országok azon nagyvállalatai, nagybefektetői állhatnak, melyek a magyar közbeszerzésekben a közelmúltban konkrét ügyekben tettek szert nagyon kedvezőtlen tapasztalatokra.

A nyilatkozat "nem transzparens" fordulata egyértelműen a korrupcióra utal. Amikor a nyilatkozat közszolgáltatásokat említ, akkor például a pécsi vízműhöz kötődő beruházási jogvitára utalhat, műsorszolgáltatás alatt ezúttal feltehetően a kereskedelmi rádiók frekvenciapályázatának ügyére céloznak a nyilatkozat kiadói, az országos közlekedési infrastruktúra pedig jelentheti az M0-ás autópálya ügyét - vélekedett a szakember.

Egy, a közbeszerzések tanácsa által megrendelt, és a közelmúltban nyilvánosságra került tanulmány szerint Magyarországon a közbeszerzések jóval több mint felében jelenik meg a korrupció. És lehet, hogy még ez is csak egy szerény becslés - jegyezte meg Kende Tamás, aki szerint az ilyen nem kívánatos, és nemzetközi szinten is rendkívül káros jelenségek ellen az egyik hatásos fegyver a közbeszerzések teljes nyilvánossága lehet.

A szakember arra figyelmeztetett: ha az országról az terjed el, hogy gazdasága gyengélkedik, közszférájában pedig rendszerszintű a korrupció, az könnyen elriaszthatja a tisztességes, hosszú távon tervező cégeket, befektetőket.

Azzal kapcsolatban, hogy Bajnai Gordon kormányfő már a nyilatkozat megjelenése után néhány órával találkozóra hívta a nagyköveteket, Kende Tamás azt mondta: az első kormányzati reakció kétségtelenül pozitív, bár mást nem is nagyon tehet egy olyan kis, a nemzetközi környezet hatásaitól oly mértékben függő állam, mint a Magyar Köztársaság.

A szakemberek régóta nem vitatják a korrupció létét a közszférában, büntetőeljárások jelzik, hogy ez a jelenség nem egyszer már eléri a bűnüldöző hatóságok ingerküszöbét is. A kérdés mégis az, hogy végre milyen érdemi lépésre szánja el magát a magyar politikai elit, mert ennek elmaradása egyre súlyosabb következményekkel járhat a magyar gazdaságra, és ennek következtében az egész társadalomra is - mondta Kende Tamás.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását