Testes járókelők zsírjára vadászik a rémbanda
Már legalább öt embert ölt meg az a banda, amely turisták zsírjára vadászik a perui őserdőkben. Feltételezhetően nem rituális kelléknek használják a leszívott zsírt, hanem a feketepiacon adják el.
2009. november 23. hétfő 12:29 - Pásztor Balázs
Modern társadalom, modern gondok
A Kapcsolat
Sokak szerint a zsírkereskedelem csupán a szervkereskedelem egy válfaja, amely még nem öltött igazán formát. Azonban az alapműfaj igazán kiforrott: szegény országokban nem gond az emberrablás, de néha egy tábla csokiért, meg némi apróért önként odaadják egyes szerveiket a legrászorultabbak. A szervekért kapott pénz határa pedig a csillagos ég.
Fejlődő társadalmunknak egyre különlegesebb, extravagánsabb igényei vannak, amihez hasonló hozzávalók szükségesek. A mai napig nagy botrány övezi a magzatokból, elhajtott gyermekekből készült gyógyszereket, de ebből a helyzetképből táplálkozik David Fincher filmklasszikusa is, a Harcosok Klubja. Ott megölt, vagy plasztikai műtéten átesett emberek zsírjából készítenek roppant jó minőségű szappant, amit busás haszonnal el is tudnak adni. Vagy Fincher látott a jövőbe, vagy a peruiak nézték meg túl sokat az alkotást, mert átvették az ötletet.
A perui őserdők rémhírnevet szerzett bandája ugyanis már legalább öt emberrel végzett, akiknek nem csak a vagyontárgyai tűntek el, hanem a zsírja is. A legvalószínűbb az, hogy a leszívott zsírt a feketepiacon adják el, ahol szépészeti termékek készülnek belőlük - annak ellenére, hogy a szakértők szerint a zsírnak még nincs jelentős feketepiaci kereslete. A rendőrségnek mindössze három gyanúsítottja van, pedig a becslések szerint a banda több tucat tagot is számlálhatott - legalábbis Jorge Mejia ezredes szerint, aki a perui emberrablási csoportot vezeti. Az egyik gyanúsított szerint nem ők az egyetlen banda, akik ebben utaznak.
Emberi zsírban turkálva
Meija elmondása szerint két gyanúsítottat épp akkor kaptak el, amikor folyékony emberi zsírt szállítottak nagy üvegekben - állítólag literjéért 15.000 dollárt is megadnak. Az áru a jelek szerint Peru fővárosában, Limában cserélt volna gazdát, közvetítők segítségével - ahonnan európai kozmetikai cégekhez vándorolt volna. Az orvosi szakértők viszont nem hisznek benne, hogy az emberi zsírnak ekkora feketepiaci kereslete lenne, hisz önkéntes adakozók okán szinte korlátlanul rendelkezésre áll - bár annyit megjegyeznek, hogy egy sajátos, szűk piac kialakulhatott, amely képes eltartani pár zsírkereskedőt.
A rendőrségi sajtótájékoztatón bemutattak két üvegnyi emberi zsírt, és egy 27 éves, rothadásban lévő nő levágott fejének fényképeit is. Meija szerint az egyik gyanúsított vezette őket a fejhez, amely egy kokacserje-termesztő völgyben volt elrejtve. A gyanúsított pedig elmondta, hogy a banda miként darabolta fel a nőt, vette ki a szerveit, aztán miként függesztették fel a torzó maradékát, hogy azt felforrósítva megszabadítsák a zsírtól. A bevett módszer az volt, hogy kiszolgáltatott indiánokat, farmerokat, vagy akár turistákat valamilyen indokkal - általában munkaajánlattal - elcsalták, majd tömegesen ráugrottak és bozótvágókkal végeztek vele.
A gyanúsított elmondása szerint a bandát egy 56 éves férfi vezeti, aki már három évtizede rabol és gyilkol meg embereket a zsírjukért. Mintegy hatvan személy van az eltűnt személyek listáján Huanuco tartományban - ahol a banda tevékenykedik. Az is igaz, hogy a tartomány baloldali drogkereskedő lázadóknak is otthont ad, így nem lehet minden eltűnést a zsírtolvajok nyakára kenni.
A rendőrség keményen dolgozik
Az ezredes elmondása szerint a rendőrség egy négy hónappal ezelőtti füles nyomán fogta el a három gyanúsítottat. Először sikerült beszivárogniuk a bandába, majd zsákmányoltak egy liter furcsa folyadékot is, amiről később kiderült, hogy emberi zsír. Végül november harmadikán csaptak le két gyanúsítottra egy limai buszpályaudvaron, akiknél szintén találtak emberi zsírt. A nyomozás pedig oda vezetett, hogy három nap múlva ugyanazon a buszpályaudvaron elkapták a harmadik gyanúsítottat is - akinél szintén volt pár üvegnyi zsír.
Bár a bandát nagyrészt felszámolták, de hat tagjukat - köztük a vezetőt - valamint az átvevőket még mindig keresi a rendőrség (a gyanúsítottak közt két olasz állampolgár is van). Az elkapott gyanúsítottakat emberöléssel, bűnszövetkezetben való részvétellel, lőfegyver illegális birtoklásával, valamint drogkereskedelemmel vádolják. A bandát egyébként „Pishtacos”-nak hívták, utalva a hasonló nevű legendás, perui indiántörténetekben szereplő hősre, aki szintén a zsírjukért ölt embereket. A világ más tájain még nem találkoztak hasonló esettel.