A Magyar Szocialista Párt kongresszusai
December 12-én kongresszust tart az MSZP. A tanácskozás várhatóan dönt a parlamenti választások előtt az országos listáról, a miniszterelnök-jelöltről, a választási programról és az alapszabály lehetséges módosításáról. Az MTI-Sajtóadatbank összeállítása az MSZP kongresszusairól 1989 óta:
2009. december 10. csütörtök 12:43 - HírExtra
1989. október 7-8. - Budapesten a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) rendkívüli kongresszusán 8-án megalakult a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és az új párt I. kongresszusán Nyers Rezsőt választották elnökké, alapszabályt és programnyilatkozatot fogadtak el.
1990. május 26-27. - A budapesti II. kongresszus határozata szerint az MSZP szociáldemokrata jellegű, a demokratikus szocializmus értékeit valló és megvalósító szocialista párt. Elnökké Horn Gyulát választották, aki 1998-ig állt a párt élén. 1992. május 15-17-én a szegedi III. kongresszus módosította az alapszabályt.
1994. június 4. - Budapesten a választási győzelem utáni rendkívüli kongresszus Horn Gyulát jelölte miniszterelnöknek, s elhatározta a koalíciós tárgyalások megkezdését a Szabad Demokraták Szövetségével.
1994. október 7-9. - A IV. kongresszus Budapesten meghatározta a kormányzó párt követendő politikáját. Az alapszabály elkülönítette a kormány, a frakció és a pártvezetés feladatait, szűkítette az ügyvezető alelnök jogkörét. 1996. március 29-31-én a budapesti V. kongresszus az alapszabály módosításával szélesebb hatáskört adott az ügyvezető alelnöknek.
1998. március 6-7. - A parlamenti választás előtti kongresszuson elfogadták a választási téziseket és az országos listát, bemutatták a kormányprogram-tervezetet, s Horn Gyulát választották a párt miniszterelnök-jelöltjévé. Szeptemberben, az elvesztett
választásokat követő VI., tisztújító kongresszuson Horn Gyula helyére Kovács László parlamenti frakcióvezetőt választották pártelnökké, aki 2004-ig volt a párt vezetője.
Október 8-9-én a párt tíz évét értékelő budapesti kongresszus új alapszabályt fogadott el (az ügyvezető alelnök helyett elnökhelyettes működik), s tárgyalt a pártprogram kidolgozásának alapjául szolgáló Szociáldemokrata Chartáról.
2000. november 25-26. - Budapesten a VII. kongresszuson elfogadták a Magyarország mindannyiunké, az esélyegyenlőség programja című, a választási program alapját képező dokumentumot. 2001. június 9-én a budapesti VIII. kongresszus Medgyessy Pétert, a párt gazdasági kabinetjének vezetőjét választotta
miniszterelnök-jelöltté. 2002. január 26-án Budapesten a parlamenti választások előtti kongresszus jóváhagyta az országos listát, s elfogadta a választási programot. Május 12-én, a megnyert parlamenti választások utáni
kongresszus felhatalmazta Kovács László pártelnököt és Medgyessy Péter kormányfőjelöltet az SZDSZ-szel kötendő koalíciós megállapodás aláírására.
2003. március 29-30. - A tisztújító kongresszus Budapesten megválasztotta a 15 fős elnökséget, s egyhangúlag megszavazta a Hazánk és Európa című nyilatkozatot.
2004. március 12. - A szegedi rendkívüli kongresszus jóváhagyta a párt európai parlamenti választási listáját, amelynek élén Kovács László pártelnök, külügyminiszter állt. Augusztus 25-én, az európai parlamenti választások utáni újabb rendkívüli kongresszuson - miután Medgyessy Péter kormányfő augusztus 19-én kilátásba helyezte lemondását - a küldöttek megválasztották az új miniszterelnök-jelöltet, Gyurcsány Ferencet. Ezután, október 15-16-án Budapesten a soron kívüli, tisztújító kongresszus Hiller Istvánt választotta pártelnökké, az elnökhelyettes Szekeres Imre lett. A kongresszus megszavazta Az új magyar szociáldemokrácia című pártprogramot is.
2005. április 15. - Az államfő-jelölő kongresszuson Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét választották a párt köztársaságielnök-jelöltjének. Gyurcsány Ferenc kormányfő meghirdette a Száz lépés politikáját. A június 11-i rendkívüli kongresszus fő témája az államfőválasztás, valamint a választási előkészületek megtétele volt.
2006. február 18. - A Budapesten tartott soron kívüli kongresszus Gyurcsány Ferenc kormányfőt választotta meg a párt miniszterelnök-jelöltjévé, elfogadta a párt országos választási listáját és választási programját. Május 20-án, a megnyert választások utáni kongresszuson a küldöttek felhatalmazást adtak az SZDSZ-szel történő koalíció megkötésére. Az október 21-én tartott rendkívüli helyzetértékelő kongresszuson Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elfogadta jelölését a pártelnöki posztra, majd 2007. február 24-25-én tartott budapesti tisztújító kongresszuson Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt választották a párt elnökévé.
2008. október 11. - A soron kívüli kongresszuson, Budapesten Gyurcsány Ferenc pártelnök, miniszterelnök a kormány nevében nemzeti csúcsértekezlet összehívását kezdeményezte a pénzügyi válság következtében kialakult helyzet áttekintésére és a jövő körvonalazására.
2009. március 21. - A budapesti tisztújító kongresszuson Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök új kormány alakítását javasolta, de a kormányfői posztra senkit nem ajánlott. A miniszterelnök elismerte, hogy 2002-2006 között hibás gazdaságpolitikát folytattak, és felvállalta a felelősséget a hibákért. A kongresszus Gyurcsány Ferencet újraválasztotta. Az április 5-i rendkívüli kongresszus nagy többséggel kormányfő-jelöltnek választotta Bajnai Gordon addigi nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztert. A párt elnökének Lendvai Ildikó
addigi frakcióvezetőt választották meg. A 2009. július 4-én tartott budapesti kongresszus megerősítette, hogy az MSZP támogatja a kormány válságkezelő programját, a határozat megfogalmazta a párt elvárásait a kormánnyal szemben.
Forrás: MTI