2009 a sportban, avagy A Nagy Visszajátszás 3.
Sportszemüvegen át nézve 2009 vérszegénynek tűnik: nem rendeztek se téli, se nyári olimpiát, nem volt futballmundiálé, mi több, még egy árva foci EB-t sem találni a versenynaptárban. Mégis, bőven van mit visszajátszani.
2009. december 28. hétfő 08:29 - Nagy András
Július
Az év legmelegebb hónapja a sportban is tartogatott néhány egészen forró pillanatot. Kezdjük azzal, hogy július elseje és 12-e között Belgrádban került megrendezésre a 25. Nyári Universiade, amelyen 133 magyar sportoló vett részt, összesen tizenkét sportágban. A legjobb eredményt Berki Krisztián szolgáltatta, aki aranyérmet szerzett lólengésben, a férfiak egyéni, szerenkénti döntőjében.
Ötödikén hatra lépett: Roger Federer július ötödikén hatodszor is megnyerte a wimbledoni teniszbajnokságot! A svájci „maestro” ezzel megszerezte pályafutása 15. Grand Slam-címét, és Pete Samprast megelőzve új Grand Slam-rekordot állított fel. A csajoknál Serena Williams diadalmaskodott.
8-án Pars Krisztián a Lapuában megrendezett atlétikai viadalon 79,53 méteres eredménnyel aranyérmet szerzett; a második helyezett a finn Olli-Pekka Karjalainen végzett, míg a harmadik helyet a szintén finn David Söderberg szákolta be.
Július 14-én Itáliára figyelt a sportvilág: az arezzói bíróság hatéves börtönbüntetést szabott ugyanis ki arra a rendőrre, aki 2007 novemberében lelőtte a Lazio labdarúgócsapatának egyik szurkolóját. A tragédia előzményeként egy autópálya-pihenőben két-két autónyi Lazio- és Juventus-drukker - összesen 18 személy - összeverekedett. A kiérkező rendőrök egyike, Luigi Spaccarotella először leadott egy figyelmezető lövést a levegőbe, a második golyó azonban - állítása szerint véletlenül - az egyik autó üvegén áthatolva eltalálta a benn ülő Gabriele Sandrit. Az áldozat testvére azt hangoztatta, hogy a fegyver nem véletlenül sült el, a rendőr nyújtott karral lőtt a kocsi felé.
Július 26-án a világbajnoki címvédő Lewis Hamilton, a McLaren-Mercedes brit pilótája nyerte meg a 24. Forma–1-es Magyar Nagydíjat a Hungaroringen. A futam azonban nem a győztesről, hanem Felipe Massáról marad emlékezetes: a Ferrari brazil versenyzőjét egy előtte haladó autóról leváló csavar fejbe találta, a pilótát súlyos sebesülésekkel szállították kórházba, több napi altatás után hagyhatta csak el hazánkat.
Július 27-én Zlatan Ibrahimović, a friss olasz bajnok Internazionale sztárcsatára öt évre szerződött a Bajnokok Ligája-győztes FC Barcelona labdarúgócsapatához.
Minden jó, ha jó a hó vége. Történt ugyanis, hogy a római úszó-világbajnokságon Gyurta Dani aranyérmet nyert a férfi 200 m-es mellúszásban, méghozzá 2:07.64-es idővel, ami ugyan közel sem világcsúcs, de hát kit érdekel ez most?
Augusztus
Augusztus elsején nem voltunk boldogok. A férfi vízilabda-világbajnokság aranyérmét ugyanis nem mi, hanem a minket az utóbbi időben rendre elpáholó Szerbia nyerte, miután a döntőben a hosszabbítás 7–7-es állása után ötméteresekkel 7–6 arányban legyőzte Spanyolország válogatottját. A mieink ugyanezen a játéknapon 9–6-ra megverték Németország együttesét. Kár, hogy a pólóvilágban kevéssé otthonosan mozgó germánok legyőzése mindössze a számunkra szokatlan ötödik pozícióra volt elegendő.
De a vizes végé nem érhetett véget magyar siker nélkül! Hosszú Katinka a női 400-es méteres vegyesúszásban, mindjárt 2-án aranyérmet nyert 4:30.31-es, új világbajnoki csúcsot jelentő idővel. Ugyanebben a versenyszámban Jakabos Zsuzsanna a 7. helyen ér célba.
A nyár utolsó hónapjának hátralévő része aztán egyértelműen a labdarúgás bűvöletében telt. A bűvölőt pedig úgy hívták: Debreceni Vasutas Sport Club, más néven Loki. A Cívisváros „örökös” bajnokcsapata ugyanis 25-én a Levszki elleni kettős győzelemmel 14 éves álmunkat valóra váltva beverekedte magát a BL harminckettes mezőnyébe!
Szeptember
Jórészt a szeptember is a fociról szólt, ám épp ellenkező előjellel, mint a nyáron, sok köszönetünk magyarul nem volt benne. Az őszi ponthullajtás azzal kezdődött, hogy szeptember ötödikén a tavasszal még szép reményekkel kecsegtető „A” válogatottunk 2–1-es vereséget szenvedett Svédország együttesétől a világbajnoki selejtezők európai 1. csoportjában, amit akkor hatalmas csalódásként értünk meg, ám messze volt még a kurdarcszéria vége: szeptember 9-én csapatunk ismét kikapott, ezúttal a Cristiano Ronaldoval felálló portugál csapat volt az ellenfél.
A változatosság kedvéért tizenhatodikán és huszonkilencedikén a Loki bukott kettőt, igaz, előbb a Liverpool, majd a Lyon volt az ellenfele, igaz, e két, sztárokkal telis-tele tűzdelt gárdától kapott öt gólon sem volt sok szégyellnivalója.
Annál csúfosabb volt, ami az U20-as világbajnokságon szeptember 27-én bemutatkozó magyar válogatottal történt: fiaink első meccsükön kikaptak a VB sötét lovának számító Hondurastól, ám nem is az eredmény, hanem a mutatott játék adott okot szomorúságra.
Szerencsére legalább fiatal titánjaink vesszőfutása nem sikerült hosszúra. Szeptember utolsó napján a magyar U20-as labdarúgó-válogatott gól nélküli félidő után 4–0-s győzelmet aratott a dél-afrikai csapat ellen, s ezzel szépített valamit az amúgy igen gyászos szeptemberi képen.