Bajnai: érthető, ha a köztársasági elnök él az alkotmányos jogával
Bajnai Gordon szerint amikor annyira rendkívüli év van mögöttünk, mint a tavalyi, és annyi fontos változás, érthető, ha a köztársasági elnök él az alkotmányos jogával, szorosan követi és figyeli a változásokat. A kormányfő az MTI-nek adott interjújában a külpolitikai kérdésekre kitérve azt is elmondta: az államnyelvtörvény ügye nem "szlovák diplomáciai siker", hanem emberi jogi kudarc.
2010. január 4. hétfő 07:24 - HírExtra
A miniszterelnök a köztársasági elnök által visszaküldött jogszabályokról szólva azt hangsúlyozta, hogy "rendkívüli év van a hátunk mögött", hiszen lényegi változások indultak meg, nagyon rövid idő alatt. "Érthető, ha a köztársasági elnök úr, élve alkotmányos jogával, szorosan követi és figyeli a változásokat, és hangot ad véleményének, amelyet minden egyes esetben komolyan mérlegelünk".
Bajnai Gordon hozzátette: minden egyes törvényjavaslat benyújtása előtt alapos vizsgálatot végeztek arról, hogy az adott esetben felmerülhet-e bármilyen alkotmányossági aggály.
"Talán ennek is köszönhető, hogy bár az Országgyűlés számos, kétségkívül érdeksérelmet okozó, ugyanakkor érdemi átalakítást tartalmazó törvényt elfogadott, a köztársasági elnök előzetes normakontrolljainak száma időarányosan igen alacsony maradt: míg a 2006 júniusa és 2009 áprilisa között eltelt 35 hónapban tizenegyszer fordult az Alkotmánybírósághoz az államfő, az új kormány elmúlt kilenc hónapja alatt eddig csak egyszer" - mutatott rá.
Ez az egy alkalom sem érte váratlanul a kormányt, hiszen maga is kezdeményezte, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének jogalkotási hatáskörrel való felruházásához az alkotmányt is módosítsa az Országgyűlés, ez azonban "az ellenzék egyetértésének hiányában sajnos elmaradt".
A kormányfő az Ab által vizsgált jogszabályok közül különösen fontosnak tartja a vagyonadó kérdését, mert ha ez elbukik, akkor szerinte sérül a szolidaritás intézménye. "Különösen fontos ez, mert ha több olyan döntés is születik, amelynek eredményeként a legvagyonosabbak fokozottabb tehervállalása nem válik lehetővé, akkor emiatt másokra kell szétteríteni ugyanazt a terhet" - fogalmazott. Hozzátette, azért is érdeklődve várja a testület döntését, mert a kormányzat a törvény előkészítése során "szinte szolgaian követte" az utat, amit az Alkotmánybíróság 2008-ban, a luxusadó alkotmányellenességének kimondásakor az ingatlanadó alkotmányos megvalósításához kijelölt.
Arra a kérdésre, hogy a 2010-es költségvetésnek vannak-e gyenge pontjai, vagy kockázatai, úgy reagált: gyenge pontok nincsenek, de "kockázatok" vannak. Utóbbiak közt említette, hogy "elszaladhat" az önkormányzatok eladósodása, de éppen ezért jóval nagyobb tartalékot képeztek ezen a soron, mint az előző évben.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: "szakmaiatlannak" tartja a 29 közgazdász költségvetésre vonatkozó kritikáját, amelyről - szavai szerint- csak egy dolog hiányzott: a Fidesz logója, hiszen Magyarországnak még ilyen alaposan "kívülről ellenőrzött" büdzséje nem volt.
Bajnai Gordon a H1N1 elleni oltással kapcsolatban kitért arra: azt sem érti, "mit keres a pártpolitika a családok egészségében". Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon eddig körülbelül hárommillió embert oltottak be. Úgy látja, egyetlen oka van annak, hogy nem kapott az oltással védelmet több ember: ez pedig a politikai hisztériakeltés, ami a téma körül kialakult.
"Nekem két szempontom van ezzel az oltással kapcsolatban: az egyik, hogy védjen a betegség ellen, a másik, hogy olcsóbb legyen, mint a nemzetközileg elérhető oltóanyagok. A magyar vakcina mind a két feltételnek megfelel, és ami ennek megfelel, azt én akár az ördögtől is megveszem a magyar lakosság biztonsága érdekében" - közölte a miniszterelnök, akit - mint mondta - szintén érdekelne, hogy kik az Omninvest tulajdonosai, de az emberek szempontjából sürgetőbbnek és fontosabbnak tartja, hogy elérhető legyen az olcsó és jó oltóanyag.
A szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: a szlovák kormány felrúgta a szécsényi megállapodást a végrehajtási irányelvek elfogadásával, hiszen az EBESZ 26 ajánlásából 20-at nem vettek figyelembe, holott Szécsényben erre tettek ígéretet. Bajnai Gordon Robert Fico azon nyilatkozatával kapcsolatban, hogy az államnyelvtörvény ügye szlovák diplomáciai siker, az MTI-nek úgy fogalmazott: ez nem diplomáciai siker, hanem emberi jogi kudarc.
Az EBESZ főbiztosának ajánlásai, az Európai Parlament elnökének nyilatkozatai, az Európa Tanács parlamenti közgyűlése elnökének, valamint az amerikai szenátus és kongresszus számos tagjának megszólalásai azt jelzik, hogy Szlovákia nemzetközi tekintélyét rontja az, hogy olyan törvényt fogadott el, amely szemben áll az európai értékekkel és szerződésekkel. A szécsényi megállapodás felrúgása ki fog józanítani mindenkit Európában - jegyezte meg, hozzátéve: a magyar kormány erre reagálva megteszi azt, ami a dolga, minden nemzetközi fórumon szóvá teszi a szlovákiai magyarokat ért jogsérelmeket és támogatja a szlovákiai kisebbségeket érdekeik védelmében.
Bajnai Gordon bejelentette: korábbi ígéretének megfelelően a magyar kormány pénzügyi keretet nyit a módosított szlovák nyelvtörvény alapján megbírságolt magyar szervezetek és állampolgárok megsegítésére és jogi képviseletük támogatására.
A miniszterelnök szerint viszont áttörést értek el ukrán viszonylatban. A magyar diplomácia erőfeszítéseinek köszönhetően közvetlenül karácsony előtt írásbeli ígéretet kaptak a kárpátaljai magyar közösség két legfontosabb problémájának kezelésére. A hiányzó 10. osztályos magyar nyelvű tankönyvek még márciusig elkészülnek. Az idei érettségik, felvételik idejére pedig az ukrán fél ígérete szerint a vegyes bizottság keretében találunk megoldást arra, hogy ismét lehessen magyar nyelven is vizsgát tenni.
Forrás: MTI