Haiti: megérkeztek a magyar mentők
A haiti fővárosban tapasztaltnál is súlyosabb károkat jelentettek a Port-au-Prince-től nyugatra fekvő Leogane városából szombaton, négy nappal a karibi szigetországot sújtó 7-es erősségű földrengés után.
2010. január 16. szombat 17:57 - HírExtra
Miközben a fővárosban pénteken több túlélőt is találtak még a romok alatt, megérkezett a helyszínre a magyar Baptista Szeretetszolgálat által vezetett mentőcsapat, a szomszédos Dominikai Köztársaság fővárosába pedig a Magyar Református Szeretetszolgálat egészségügyi csoportja. A világszervezet humanitárius ügyeket koordináló hivatalának (OCHA) szóvivője, Genfben azt mondta, a keddi rengés a Port-au-Prince-től mintegy 40 kilométerre fekvő, 134 ezer lakosú Leogane-ban okozta "a legnagyobb pusztítást.
A helyi rendőrség 5 és 10 ezer közé teszi a halottak számát a városban - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az áldozatok többségét még nem tudták kiemelni a romok alól.
Az amerikai hírügynökség helyszíni beszámolója szerint a túlélők között van egy 19 éves lány, Josyanne Petidelle, akit kiemelése után először halottnak hittek, s az egykori belváros Carrefour-Feuille negyedében dolgozó mexikói mentősök csak a családtagok könyörgésére voltak hajlandók megvizsgálni a lányt. Brit tűzoltók egy kétéves kislányt szabadítottak ki az egyik port-au-prince-i ház romjai alól. A helyi Montana szálloda maradványai közül pedig hét ember került elő élve, köztük négy sértetlen amerikait, akik kiemelésük után saját lábukon távozhattak.
Az egyik hegyoldali ház romjai alól egy ausztrál forgatócsoport segítségével ástak ki egy 16 hónapos kislányt, 68 órával a keddi 7-es erősségű rengés után. Egy perui-nicaraguai mentőcsapat pénteken éjjel - 80 órával a katasztrófa után - egy ötszintes port-au-prence-i épület maradványai alatt talált rá egy túlélő 58 éves nőre. Elmondásuk szerint a rengéskor egy vasajtó dőlt rá az asszonyra, s az ejtette foglyul, de egyben meg is védte őt a ráomló emeletektől.
Tapasztalt katasztrófamentők szerint a romok alatt rekedt, vízhez nem jutó áldozatok a szomjúságtól három-négy nap után súlyosan megbetegszenek és többnyire már haldokolnak. A port-au-prince-i St. Gerard egyetem romjai alatt rekedt több tucat diák felől az izraeli-mexikói mentőcsapat pénteken még hangokat hallott, de nem tudták elérni a bent rekedt áldozatokat.
Az Egyesült Államok átmenetileg menedéket nyújt azoknak az illegális haiti bevándorlóknak, akik a keddi földrengés idején már az országban tartózkodtak - közölte előzőleg az Obama-kormány. Janet Napolitano belbiztonsági miniszter elmondta: leállította a már letartóztatott illegális bevándorlók kitoloncolását.
Forrás: MTI