2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Dinoszaurusz-csontok és az evolúvció

Két lábon járó, ragadozó dinoszaurusz maradványait fedezték fel a Góbi-sivatagban: a 160 millió éves fosszíliák a tudósok reményei szerint segíthetnek megérteni, hogyan is fejlődtek ki a madarak.
2010. január 29. péntek 18:38 - HírExtra
A leletről a Science legújabb számában jelent meg tanulmány.A jó állapotban fennmaradt fosszília 2004-ben került elő Kína nyugati részén, Hszincsiang (Xinjiang) régióban a George Washington Egyetem kutatóinak ásatásai közben. A fiatal egyednek hosszú farka volt, testhossza elérte a 190 és 230 centimétert. Hosszú, keskeny koponyáját hosszú nyak tartotta, állkapcsában pedig rengeteg apró fog sorakozott.

Lábain négy-négy ujj volt, ahogy a modernkori madarakén. Három ujj előre mutatott, a negyedik viszont a madarakkal ellentétben nem hátrafelé, hanem oldalra irányult.
A dinoszaurusz a "keresztségben" a Haplocheirus solers (ügyes kéz) nevet kapta. Legérdekesebb jellemzője ugyanis a rövid, tömzsi, ám annál erősebb felső végtagok, amelyeken három-három éles karom nőtt. Ezek igen alkalmasak voltak gyíkok, apróbb emlősök és emlősszerű hüllők megragadására, de segítségükkel termeszeket is igen ügyesen ki tudtak ásni a földből.

"Egyedi vonásokkal rendelkeznek ezek a dinoszauruszok, de néhány tulajdonságuk a madarakra hajaznak. Így a dinoszaurusz feje, csigolyái, lábai, +karjai+ a madarakéra emlékeztetnek. Felső végtagjaikat képesek voltak szélesen kiterjeszteni, akárcsak a madarak szárnyaikat" - hangsúlyozta Hszücsing (XuXing), a Kínai Tudományos Akadémia paleontológusprofesszora, aki részt vett az amerikai expedícióban.

Ám mint a tudós hozzátette, a Haplocheirus solers mégis inkább egy tipikus húsevő dinoszauruszra emlékeztet. "A madarak evolúciójának egy korai szakaszát képviselik, de nem madarak. Mondhatnánk, hogy a madarak korai ősei. Ez a család igen lassú evolúciója vezett el a madarak megjelenéséig" - emelte ki professzor.

A Haplocheirus solers az Alvarezsauridae, a madárszerű dinoszauruszok csoportjába tartozott. A fosszíliák felfedezése a család eredetét 60 millió évvel korábbra, a késő jura korszakba (145-199 millió évvel ezelőttre) teszi.

"Haplocheirus solers 60 millió évvel idősebb, mint a következő legkorábbi ismert Alvarezsauroidae-lelet, amelyet 1991-ben fedeztek fel Argentínában. Az az egyed 95 millió évvel ezelőtt élt, a krétakorban. Tudjuk, hogy a dinoszauruszok a madarak ősei, ám a legtöbb ismert fosszília a krétakorból származik. Reményeink szerint most több jura kori kövület is előkerülhet, ily módon közvetlenebb bizonyítékokat is találunk arra nézve, hogy a madarak valóban a dinoszauruszoktól eredeztetik származásukat" - emelte ki Hszücsing.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását