Apad a Kraszna, de marad a készültség
Folytatódik az apadás a Krasznán, de az I. fokú árvízvédelmi készültség még továbbra is érvényben van a gátaknál - közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője vasárnap az MTI-vel.
2010. február 28. vasárnap 11:38 - HírExtra
A folyó töltéseinél mintegy 2,5 kilométer hosszban gyenge altalajszivárgásokat észlelnek a gátőrök, eddig azonban különösebb beavatkozásokra nem volt szükség az árvízi jelenségeknél - mondta az igazgató.
Hozzátette: az I. fokú készenlét keretében a Kraszna legkritikusabb szakaszain a vízügyi dolgozók eltávolították a mederbe dőlt fákat, amelyek egyrészt vízfolyási akadályt képeztek, másrészt idővel a meder veszélyes alakváltozásait is okozhatták volna.
Bodnár Gáspár beszámolt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei belvízhelyzetről is, kiemelve, hogy a szombaton hullott 3-4 milliméternyi eső miatt a védekezés ellenére sem csökkent az elöntött területek nagysága. Jelenleg is mintegy 12.000 hektár földet borít belvíz a térségben.
Felső-Szabolcs mindhárom öblözetében, Szabolcsveresmart, Beszterec és Tiszabercel körzetében, valamint a Szamos-Kraszna közben II. fokú a belvízvédelmi készültség. A beregi tájegységben és a Tisza-Szamos-közben I. fokú a készenlét. Összesen 11 szivattyútelep gépeit működtetik, amelyek naponta 1,9 millió köbméter vizet emelnek le a földekről a folyókba, csatornákba és a tározókba.
A nyíregyházi vízügyi szervezet vezetője elmondta: a február utolsó harmadában indult védekezés becsült költsége már megközelíti a 35 millió forintot.
A vízügyi igazgatóság mellett a nyírségi és a felső-szabolcsi vízgazdálkodási társulat is II. fokú készültséget tart a területén, csakúgy, mint a dombrádi, a nagyecsedi, a nagyhalászi, az ibrányi, a paszabi és a tiszaberceli önkormányzat. Barabáson már megszűnt a készenlét, míg Kisarban I. fokúra mérsékelhették.
Forrás: MTI