Orbán szerint a fővárosnak külön gazdaságpolitika kell
Orbán Viktor szerint Budapestnek önálló gazdaságpolitikára van szüksége, ma azonban a főváros a politikai spekuláció legkirívóbb példája.
2010. március 2. kedd 19:36 - HírExtra
A pártelnök beszédében kiemelte: az állam és a gazdaság viszonyának rossz ciklusát le kell zárni, "haza kell hívni a vállalkozókat". Mint mondta: le kell zárni azt a korszakot, amely azt üzente a vállalkozóknak, hogy "el lehet menni". Leszögezte: "a vállalkozókat nem elküldeni kell, hanem haza kell hívni". Vállalkozás nélkül ugyanis nincs haladás, a vállalkozók a fejlődés mozgatói, a közélet meghatározó szereplői. "Ha vissza akarjuk állítani a termelés és az értékteremtés tekintélyét, ahhoz vissza kell adnunk a vállalkozás szó eredeti és pozitív értelmét" - jelentette ki.
Amikor az állam, a vállalkozók, a gazdasági élet ellenségként tekintenek egymásra, amikor az állam potenciális bűnözőként tekint a gazdasági életre, ahol az együttműködés helyett ellenségeskedés van, ott gyengék a vállalkozók, gyenge a gazdaság és az állam is - fejtette ki Orbán Viktor, aki szerint nem új szakpolitikai programok kellenek, "azokkal tele van a padlás", hanem új politikára, másfajta gondolkodásra van szükség.
Közölte, arról a korszakról, amelyet le szeretnének zárni, egy skót vicc jut az eszébe: a skót kisgyermek hazamegy, és elújságolja az apjának: "képzeld, ma spóroltam két fontot, mert nem ültem fel a villamosra, hanem szaladtam utána". Mire az apja: "miért nem taxi után szaladtál, akkor sokkal többet spóroltál volna?"
Hangsúlyozta: Magyarországnak erős Budapestre van szüksége, ma azonban a főváros gyenge, mert a vezetése is gyenge. A városvezetés ugyanis nem ismerte fel - folytatta -, hogy Budapestnek szüksége lenne egy saját gazdaságpolitikára, amely nem spekulációra épül, hanem termelésre, munkahelyet adó kapitalizmusra, amely elsősorban a budapesti vállalkozókat akarja "helyzetbe hozni", és amely része a nemzeti gazdaságpolitikának is.
Hangsúlyozta, ilyen gazdaságpolitika a gazdaság és a politika szövetségével, együttműködésével jöhet létre, vagyis a budapesti vállalkozók aktív segítségével. Orbán Viktor egyben fel is kérte a vállalkozókat - ha kormányra kerül a Fidesz -, vegyenek részt egy közös budapesti gazdaságpolitika kidolgozásában.
Orbán Viktor véleménye szerint Magyarország súlyos problémáinak legfőbb oka az, hogy az elmúlt években nem voltak olyan közös ügyek és célok, amelyekkel az emberek többsége azonosulni tudott volna. "Hogy is lehetne olyan célokkal azonosulni, mint az, hogy eladjuk a Malévot 200 millióért, aztán nem egészen három év múlva visszavásároljuk 25 milliárdért?" - tette fel a kérdést. Olyan kormányra és olyan fővárosi vezetésre van szüksége az országnak, amely felismeri, hogy ma a magyar gazdaság talpra állítása az első számú nemzeti ügy, amelynek megvalósításában a fővárosnak az élen kell járnia - mondta.
A Fidesz elnöke szerint ma nemcsak a gazdasági spekulációtól szenved az ország, hanem a politikaitól is, amelynek legkirívóbb példája a főváros. Mint fogalmazott, kínos arról beszélni, ami Budapesten történik.
Kifejtette: a politikai spekuláció szemléletes példája mindaz, ami a BKV-nál zajlott az elmúlt években. Ami ott történt, az teljes egészében Budapest vezetésének a felelőssége - jelentette ki.
A pártelnök véleménye szerint a fővárosi vezetés nem gazdasági erőforrásként értelmezte, hanem manipulációs célokra használta, a politikai spekuláció eszközévé tette a közlekedési vállalatot, aminek természetes következménye a fővárosi közlekedés és benne a BKV mai állapota. Budapestet az elmúlt években nem megerősítette, hanem legyengítette a saját közlekedése - mondta, bírálva a BKV szolgáltatásának jelenlegi színvonalát.
Közölte: a főváros vezetése Budapest más természetes erőforrásait is elhanyagolta, holott olyan adottságai vannak a városnak, amelyekkel kevés főváros büszkélkedhet, mégis Budapest lassacskán "az üres irodaházak városává válik".
Forrás: MTI