2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Női szemmel a nőnapról

Hamarosan itt a nőnap. Kevesen gondolják végig azonban, hogy miért is szentelünk évről-évre egy egész napot a gyengébbik nem ünneplésére. A nőnap eredete a több évszázadra visszanyúló, a nők jogi hovatartozásáért vívott harcra való megemlékezést jelenti.
2010. március 8. hétfő 07:39 - Juhász Bianka
Vannak, akik fontos ünnepnek tartják március 8-át, azonban vannak olyanok is, akik tudomást sem vesznek ennek a napnak a különlegességéről. Ebbe a második kategóriába általában azok az emberek tartoznak, akik nem tudják, hogy milyen nagy áttöréseket értek el elődeink a nők jogaival kapcsolatban.

Történelmi gyökerek:

A szászországi Clara Zetkin pontosan száz évvel ezelőtt indítványozta, hogy minden évben, minden országban tartani kéne egy napot, amelyen a nőket ünneplik. A tizenhét országból érkező több mint száz nő elérte célját; a következő évtől először március 19-én, majd kis idővel később március 8-án világszerte van egy nap, amely csak a nőkről szól.

Az elmúlt hosszú évszázadok során a nők elérték a szabadságot, a választási jogot, a karrierre való lehetőséget, magasabb béreket. Papíron. Ugyanis például még mindig nagy különbségek vannak a bérezés között akkor is, ha egyazon posztot tölt be nő és férfi egyaránt ugyanazon a munkahelyen. A politikusoknak még mindig csupán a töredékük nő, annak ellenére, hogy a Föld lakosságának több, mint a felét a gyengébbik nem teszi ki. Emellett hiányzik, hogy a nőket társadalmilag is elismerjék és megbecsüljék, ne legyenek hátrányban a férfival szemben se a munkahelyen, se a családi- és közéletben.

A gyengébbik nemet sokan, sokféleképpen látják. Feleségnek, nagymamának, barátnőnek, múzsának. Rengetegen festették már le őket, írták meg versben róluk a véleményüket, vagy énekelték el érzéseiket velük kapcsolatban. Március 8. az a nap, amikor a férfiak igyekeznek kivételes bánásmódban részesíteni őket.

Az év többi 364 napján azonban a férfiak elvárják a nőktől, hogy dolgozzanak, jó szülők és feleségek legyenek, tisztán tartsák a házat és főzzenek. Mindemellett persze fontos, hogy a nap bármely szakában csinosak és szépek legyenek, mely azért lássuk be, annyira nem egyszerű dolog számukra. De hogy a nők hogyan látják saját helyzetüket a társadalomban és hogyan élik meg a nőnapot, arról többek között Hernádi Juditot és Farkasházi Rékát kérdeztük.

Hírességek a nőnapról:

A nőnappal kapcsolatban Hernádi Judit elmondta, hogy ő nem szokta ünnepelni a nőnapot:
- Nem ünneplek általában semmit. A névnapomat sem ünneplem, azt sem tudom, mikor van. – a színésznő azt is hozzátette, hogy éppen ezért semmilyen elvárása nincs a férfiakkal szemben ezzel a napban kapcsolatban.

Farkasházi Réka a nőnappal kapcsolatban hasonlóan nyilatkozott.
- Igazából nem kerítünk nagy feneket ennek a dolognak, ez a nap ugyanúgy telik, mint az összes többi. – mondta. A nők társadalmi helyzetével kapcsolatban elmondta, hogy véleménye szerint a gyengébbik nemnek nagyon nehéz dolga van napjainkban.

- Szerintem a közvélemény a mai napig nem tudta eldönteni, azt, hogy akkor most hol is van a nőnek a helye. A legtöbb családban muszáj, hogy dolgozzon a nő is, hiszen egy fizetésből már nem lehet eltartani a családot, viszont a munkahelyek ezt a lehető legkevesebb helyen és a legrosszabbul tolerálják, hogy ha a nőnek családja van. Úgyhogy az a nő, aki ma Magyarországon gyereket vállal és dolgozni kényszerül és ne adj’ Isten karrierre vágyik, az nagyon-nagyon nehéz helyzetben van. És akkor arról ne is beszéljünk, hogy nagyon sokszor megvetik azt a nőt, akit nem elégít ki a családanya szerep, hanem vannak ambíciói a munka területén.

A színésznő azt is elárulta, hogy ugyan a nőnapot nem ünneplik, az előtte lévő napot viszont annál inkább, hiszen jó néhány évvel ezelőtt ezen a napon ismerkedett meg párjával.

- Most tizenöt éve, március 7-én lesz, hogy együtt járunk. aztán esküvő lett belőle meg két gyerek. Tehát ez az igazán fontos nekem a nőnapban, de ez nem a nőnaphoz kapcsolódik, maximum annyiban, hogy majdnem egybeesik a két nap.

A hosszú út nem ért véget…

… a nők továbbra is harcolnak, hogy politikailag, társadalmilag és minden téren elismerjék, megbecsüljék és természetesen meg is fizessék kemény munkájukat, hogy a férfiak egyenjogú partnerként tekintsenek rájuk mindenhol.

A nőnap lényege eredetileg az volt, hogy a nők egyenjogúságot kapjanak a politikai és társadalmi élet terén is, azonban mára eme ünnepnap elvesztette politikai tartalmát és már csak pár szál virágról, csokiról vagy esetleg egy éttermi vacsoráról szól. Amondó vagyok, hogy a gyengébbik nem képviselőinek nem csak március 8-án járna a tisztelet és odafigyelés, hanem a hétköznapokban is.

A férfiaknak is kijár egy nap:

Mindemellett azonban meg kell említenem azt is, hogy egy évben kellene egy olyan nap is, amikor a férfiakról emlékezünk meg, hiszen ők is eleget téve a társadalmi elvárásoknak, otthont teremtenek, keményen dolgoznak és védelmezik társukat egész éven át. Így ők is megérdemelnék, hogy évente egyszer rájuk szenteljünk huszonnégy órát. Emellett kijárna nekik az Apák napja is, hiszen egy család anyukából, és mellette az apukából is áll, éppen ezért igazságtalan, hogy a szülőpáros csak egyik tagját ünnepeljük meg minden évben, a másikról pedig elfelejtkezünk.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását